Ήττα εντός προγράμματος για τον Εθνικό από ΠΑΟΚ

Αναμενόμενη ήττα από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη γνώρισε στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής της Volley League ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-19, το 2ο με 25-18 και το τρίτο εκ νέου με 25-19. Ο Εθνικός μετά από αυτή την ήττα ελπίζει σε ένα θαύμα για να αποφύγει τα πλέι άουτ και αυτό θα συμβεί με αρχική προϋπόθεση να πάρει τρίποντα στα ματς που απομένουν με Ηρακλή Χαλκίδας στο Εβρο και με Φοίνικα στη Σύρο.

Mε το σερβίς του Τακουρίδη να ανοίγει δρόμους για το 5-0 στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε από την αρχή στη θέση του οδηγού. Ο Εθνικός απάντησε με τον Βελίτσκοβιτς και σταδιακά μείωσε τη διαφορά, ενώ στο 12-7 το εξαιρετικό σερβίς του Χαριτωνίδη έφερε σερί 5-0 για τους ακρίτες που ισοφάρισαν 12-12. Με δύο επιθέσεις Γκιόν, Σαφράνοβιτς ο ΠΑΟΚ ξέφυγε πάλι 17-15 ενώ στο 21-19 πάλι με το σερβίς του Τακουρίδη η υποδοχή του Εθνικού άνοιξε, το μπλοκ του ΠΑΟΚ προετοιμάζονταν στις αργές αναπτύξεις των ακριτών και με σερί 6-0 έκλεισε το σετ 25-19.

Σχεδόν ίδια εικόνα στο 2ο σετ με τον Σαφράνοβιτς να δίνει το έναυσμα για προβάδισμα 4-1. Ο ΠΑΟΚ αυτή τη φορά δεν άφησε τον Εθνικό να πλησιάσει και με τους πόντους Ουτσίκοφ, Τακουρίδη ξέφυγε 11-6. Το +5 διατηρήθηκε μέχρι το 23-18 και ο Γκιόν με επίθεση και οπ Σακόγλου με μπλοκ του στον Μέγια έκλεισαν το σετ 25-18 για το 2-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε σοβαρά και στο 3ο σετ και δεν επέτρεψε στον Εθνικό να σκεφτεί την ανατροπή. Το χαμένο σερβίς του Παγιάν και η κόντρα του Σαφράνοβιτς έκαναν το 5-3 ενώ και πάλι το εξαιρετικό σερβίς του Τακουρίδη δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή του Εθνικού και «πέναλτι» Γκιόν και Ουτσίκοφ έγινε το 11-7. Ακολούθησε ρεσιτάλ του Σαφράνοβιτς που με τρεις προσωπικούς του πόντους ανέβασε τη διαφορά στο 17-11 η οποία διατηρήθηκε μέχρι και το τέλος (25-19). Ο αγώνας τελείωσε με χαμένο σερβίς του Παγιάν.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Δεληκωστίδης.