Photos: Τεράστια νίκη-παραμονής για την Ασπίδα Ξάνθης κόντρα στον Άρη!

Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση κυρίως στα δεύτερα μέρη κάθε ημιχρόνου τα κορίτσια της Ασπίδας Ξάνθης πέτυχαν τεράστια νίκη κόντρα στον Άρη με 49-47, μια νίκη τεράστιας σημασίας  για την ομάδα της Ξάνθης στην μάχη της παραμονής στην Α2 Γυναικών.

Η ομάδα της Ξάνθης με ψυχωμένη εμφάνιση και εξαιρετική εμφάνιση στην άμυνα κατάφερε να φτάσει σε μια πολύ μεγάλη νίκη. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 34-41 στο 33ο λεπτό και με 46-47, λίγο πριν τη λήξη. Ένα τρίποντο της Σακουλάκη 28 δεύτερα πριν το φινάλε διαμόρφωσε το τελικό σκορ, καθώς μισό δεύτερο πριν το τέλος οι γηπεδούχοι αστόχησαν επίτηδες σε δύο βολές.

Με όλα τα κορίτσια να είναι σε εξαιρετική βράδια κορυφαία ήταν η Γωγώ Σακουλάκη ου πέτυχε 19 πόντους με τρία τρίποντα, ενώ 14 πέτυχε η Σουλιώτη. Απο πέντε πόντους σημείωσαν οι Καρακώστα και Μαμαλίγκατζη που ήταν επίσης σε καλή μέρα.

Δεκάλεπτα:  9-11, 26-25(ημίχρονο), 34-36, 49-47(τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Κανελλόπουλος-Παναγιωτίδης

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ-Αντώνογλου): Μεχμέτ-Ουστά, Τσακίρη 2, Μαμαλίγκατζη 5, Πετρίδου, Σακουλάκη 19(3), Παυλάκη, Κάραλη, Καρακώστα 5, Σουλιώτη 14, Καραλίδου Σ., Ευθυμίου, Χαλκίδου 4.

ΑΡΗΣ (Βαχαροπούλου): Καραβέλη 6(2), Κωστανάκη 13(1), Γράψα 9, Βαντσιούρη 1, Γκρίτζαλη 3, Βεντούρα 9, Πλατσά, Λαγκαδιώτου 6(2), Γκομπετζίσβίλι.