Πλασματικό το 2-2, αδικεί την προσπάθεια της Α.Ε.Δ. των 10 ποδοσφαιριστών!

Κατάθεση ψυχής , επιστράτευση κάθε ικμάδας ψυχικών αποθεμάτων, πάθος και αποφασιστικότητα ήταν τα στοιχεία και οι παράγοντες που επέτρεψαν στην Α.Ε.Διδυμοτείχου να κάνει μία μεγαλειώδη ανατροπή με 10 ποδοσφαιριστές (2-1 από 0-1) κόντρα στην δεύτερη του πρωταθλήματος, Ελπίδα Σκουτάρεως. Παρ’ όλα αυτά όμως, η τύχη αρνήθηκε, απροκάλυπτα, κάθε συνδρομή προς τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΔ και σε συνδυασμό με δύο κακές στιγμές διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο ΔΑΚ του Διδυμοτείχου, αφήνοντας τους γηπεδούχους με μία πικρότατη επίγευση.

Κοινός παρονομαστής των δύο ομάδων πριν την έναρξη του ματς, το γεγονός πως θέλανε αμφότερες τους βαθμούς της νίκης και μόνο, για διαφορετικό λόγο η καθεμία. Η μεν Α.Ε.Δ. για να διατηρηθεί “ζωντανή” στην “μάχη” της παραμονής και η δε Ελπίς, ώστε να μην απομακρυνθεί απ’ την κορυφή. Οι εκ διαμέτρου αντίθετοι στόχοι, προϊδέαζαν πολλούς για ένα παιχνίδι, όπου οι φιλοξενούμενοι θα είχαν το “πάνω χέρι”. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη, με την Α.Ε.Δ. να είναι ανώτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και να νιώθει αδικημένη απ’ το τελικό αποτέλεσμα.

Με την συμπαράσταση του κόσμου της, η ομάδα του Διδυμοτείχου ήταν ανώτερη σ’ όλο το πρώτο ημίχρονο και κατάφερε -παρά τον κακό αγωνιστικό χώρο- να δημιουργήσει και τρεις-τέσσερις καλές στιγμές μπροστά στα καρέ του Ταταρίδη. Στο 3ο‘ λεπτό ο Γιαννόπουλος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ απέναντι στον Ταταρίδη, ο οποίος έκανε γρήγορη έξοδο “οδηγώντας” στα πλάγια τον αρχηγό της Α.Ε.Δ., με συνέπεια ο τελευταίος να επιχειρήσει πλασέ από δύσκολη θέση, που απομακρύνθηκε πάνω στην γραμμή απ’  τον Σαϊνατούδη. Στο 13′ ο Παντελίδης, σ’  ένα απ’ τα ανεβάσματά του, “πάτησε” περιοχή, αλλά καθυστέρησε στην τελική προσπάθεια, ενώ βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση, με τον Ταταρίδη να έχει γρήγορη αντίδραση και στο 30‘, όταν έκανε γρήγορα την έξοδο μαζεύοντας την μπάλα μπροστά απ’ τον Μεμέτ. Τελευταία καλή στιγμή για τους γηπεδούχους η φάση του 32ου‘ λεπτού με το σουτ από καλή θέση του Καπετανίδη, που πέρασε άουτ. Σ’ όλο αυτό το διάστημα η Ελπίδα είχε να αντιτάξει ένα μακρινό σουτ του Στεφανίδη στο 15ο λεπτό. Μία όμως φάση, ήρθε να μεταβάλει τον ρουν της αναμέτρησης. Ο Αβογιάν, έχοντας ήδη μία κίτρινη κάρτα, έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα αναίτια στον χώρο του κέντρου στον Παναγιωτίδη, αντικρίζοντας -ορθώς-  απ’ τον Δρακίδη τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Έτσι, οι ισορροπίες άλλαξαν και το έργο των γηπεδούχων γινόταν ακόμη δυσκολότερο.

Την κατάσταση για την ομάδα του Κρίστο Τελκίνσκι ήρθε να δυσκολέψει η πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση, η οποία μετατράπηκε σε γκολ και προβάδισμα. Ο Παναγιωτίδης που κέρδισε την αποβολή του Αβογιάν, με πλασέ μέσα απ’ την περιοχή στο 47′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας την ομάδα του απόλυτο φαβορί. Αμέσως ο Τελκίνσκι σε μια κίνηση-ματ (όπως αποδείχτηκε) πέρασε τον Ιντζέ στη θέση του Γιαννόπουλου, τοποθετώντας τον Μεμέτ στην κορυφή και τον Ιντζέ αριστερά. Ο δεύτερος δημιούργησε αρκετά προβλήματα και με μία πονηρή χαμηλή σέντρα στο 59′(μετά από κόρνερ που είχε εκτελέσει και κερδίσει ο ίδιος), κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ταταρίδη και να φέρει το παιχνίδι στα ία, δίνοντας τονωτική “ένεση” στους συμπαίκτες του, που από ‘κείνο το σημείο και έπειτα έδειξαν να πιστεύουν με πάθος στην ανατροπή. Το γκολ της Α.Ε.Δ. έφερε διπλή αλλαγή απ’ τον Στύλο, με τον νεοεισελθόντα Παπαβασιλείου να γίνεται αποδέκτης δύο καλών προσπαθειών των συμπαικτών του, όμως να έχει κακές επιλογές στο 62′ και το 63′, ενώ και ο Παναγιωτίδης δεν βρήκε καλά την μπάλα στο 67′. Το Διδυμότειχο, παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν με έναν ποδοσφαιριστή λιγότερο δεν κλείστηκε, αλλά τουναντίον πίεζε ψηλά. Σιμτσάκης και Κώστας Καπετάνος αποτέλεσαν τις κινήσεις στη σκακιέρα των δύο προπονητών, με σκοπό να δώσουν “πνοή” στην μεσοεπιθέτική τους γραμμή. Στιγμές μετά την είσοδο του έμπειρου Καπετάνου, η Α.Ε. Διδυμοτείχου έφτασε στην μεγάλη ανατροπή, όταν ο Θάνος έφερε την μπάλα με πλάγιο στην περιοχή της Ελπίδας, οι αμυντικοί της δεν κατάφεραν να απομακρύνουν και ο άλλος ακραίος οπισθοφύλακας ο Παντελίδης, με σουτ-φωτοβολίδα στην κίνηση, τράνταξε τα δίχτυα του Ταταρίδη στο 72ο λεπτό. Στο 80 ο Ιντζές με όμορφη ενέργεια συνέκλινε προς το κέντρο έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε, όπως και στο σουτ του Μεμέτ, με την Α.Ε.Δ. να χάνει σπουδαία στιγμή για το 3-1. Στο επόμενο λεπτό, η μπάλα “τιμώρησε” τους γηπεδούχους, με τον Παναγιωτίδη να νικάει για δεύτερη φορά τον Συριτούδη με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ. Παρά την ψυχρολουσία της ισοφάρισης, οι παίκτες του Κρίστο Τελκίνσκι δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να διεκδικούν με όσες δυνάμεις τους είχαν απομείνει τη νίκη. Στο 85′ ο Σιμτσάκης έκανε το σουτ στη κίνηση με την μπάλα να βρίσκει σε σώματα, ενώ στο 89′ ο Ζαφειρόπουλος που είχε μπει στιγμές πριν στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφερε να κοντρολάρει την μπάλα μέσα στην περιοχή μετά από “τσαφ” του Σιμτσάκη. Στο 87′ η Ελπίδα στην κόντρα έχασε τη δική της πολύ καλή στιγμή, με τον Συριτούδη να νικάει τον Παπαβασιλείου και τον δεύτερο βοηθό Γκιόση να υποδεικνύει -ορθώς- τον Παναγιωτίδη σε θέση offside στην εξέλιξη της φάσης, η προσπάθεια του οποίου είχε καταλήξει στα δίχτυα. Η τελευταία καλή στιγμή του ματς ανήκε στην Α.Ε.Δ. με τον Ταταρίδη να αποκρούει με διπλή προσπάθεια το δυνατό σουτ του Σιμτσάκη, ενώ αίσθηση προκάλεσε η απόφαση του Δρακίδη να σφυρίξει τη λήξη κρατώντας τριάμισι λεπτά καθυστερήσεων και ενώ Ιντζές και Κεπτανίδης έφευγαν στην κόντρα απέναντι σε δύο ποδοσφαιριστές της Ελπίδας Σκουτάρεως.

Διαιτητές: Δρακίδης, Δανδανίδης, Γκιόση (ΕΠΣ Θράκης)

Συνθέσεις

Α.Ε.Διδυμοτείχου (Τελκίνσκι): Κ. Συριτούδης, Θάνος, Παντελίδης, Πατιαλιάκας, Χρίστεφ, Πετρόπουλος, Μεμέτ (87′ Ζαφειρόπουλος), Αβογιάν, Καπετανίδης, Γιαννόπουλος (52′ Ιντζές) , Σουλεϊμάν (69′ Σιμτσάκης).

Ελπίς Σκουτάρεως (Στύλος): Ταταρίδης, Γεωργιάδης, Σαϊνατούδης, Κασμερίδης, Μουσικάκης, Νικολίτσας (78′ Ζυγκερίδης), Παναγιωτίδης, Νικολαΐδης (61′ Αγγελίδης), Γεράκης (61′ Παπαβασιλείου), Κεχαγάς (72′ Καπετάνος), Στεφανίδης.