Νίκη παραμονής πανηγύρισε η ΓΕΑ επί του Αρη

Το δύο στα δύο πανηγύρισε η ΓΕ Αλεξανδρούπολης στη διαδικασία των play out για παραμονή στην Α2 εθνική κατηγορία του βόλει. Η ομάδα του Έβρου επικράτησε του Άρη Θεσσαλονίκης με 3-1 σετ και πλέον βελτίωσε τις πιθανότητες να βρεθεί στην πρώτη δυάδα το άτυπου ομίλου που έχει σχηματιστεί.

Οι αθλητές του Σταύρο Καβαρατζή (από τη στιγμή πο ανέβασε την για καιρό ακέφαλη ΓΕΑ έχει πετυχει μόνο νίκες) πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση. Με εξαίρεση το πρώτο σετ που το έχασαν οριακά λόγω μαζεμένων λαθών, δεν είχαν σημαντικά προβλήματα για να φτάσουν στην σημαντική νίκη, κόντρα σε έναν αντίπαλο, που πέρα από το όνομα και τη φανέλα σε τίποτα δεν θυμίζει τον ένδοξο πάλαι ποτέ πρωταθλητή Ελλάδας.

Με όπλο το σερβίς και την αποτελεσματική επίθεση η ΓΕΑ ισοφάρισε σε 1-1 σετ και μετά, βελτιώνοντας και το μπλοκ/άμυνα, έφτασε σχετικά άνετα στο 3-1 σετ.

Τα σετ: 23-25, 25-22, 25-21, 25-21

ΓΕΑ: Κεσκίνης, Γατέλας, Αλεξανδρόπουλος, Αλεξάκης, Φλετούρης, Κωνσταντινίδης, λ-Ποιμενίδης, ( Τιάκας)

Άρης: Σκαρλατίδης, Τσατσούλας, Δεληγιάννης, Τσαλικιάν, Σταυρίδης, Χασιαπέτης, λ-Τασιούρας