Νίκη επί του Αίαντα στην Κομοτηνή και κορυφή για τις Κορασίδες της Ασπίδας Ξάνθης!

Μόνες πρώτες σκαρφάλωσαν οι Κορασίδες της Ασπίδας Ξάνθης, που κέρδισαν σε εξ’ αναβολής αγώνα τον Αίαντα μέσα στην Κομοτηνή με 59-40, και έτσι κάνοντας το 7/7 επέστρεψαν στην κορυφή μια στροφή πριν το τέλος.

Στα του αγώνα η Ασπίδα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος της αναμέτρησης απο τα πρώτα κιόλας λεπτά χτίζοντας διψήφια διαφορά απο το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο(19-8) χωρίς να έχουν κανένα πρόβλημα να το διατηρήσουν μέχρι το φινάλε. Κορυφαία για την ομάδα της Ξάνθης η Ευθυμίου που σημείωσε 25 πόντους, με 3 τρίποντα, ενώ σε εξαιρετική μέρα ήταν επίσης οι Μωυσένκο με 15 και η Ιμπραχήμογλου με 10 πόντους.

Πλέον η ομάδα της Ξάνθης έχοντας εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση  στην τελική φάση, στρέφει την προσοχή της στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής με την Ένωση στην Καβάλα, εκεί οπού η ομάδα του Νεδίμ Καρά Αχμέτ μπορεί να κατακτήσει την πρωτιά ακόμη και με ήττα, καθώς στο πρώτο ματς είχε κερδίσει στο Εύμοιρο την Καβαλιώτικη ομάδα με +22πόντους(50-28).