Νικητές στο ντέρμπι με Προσοτσάνη και μόνοι στην κορυφή οι Κύκλωπες!

Οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης είναι η μοναδική ομάδα που συνεχίζει αήττητη την πορεία της στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών μετά τη νίκη επί της Προσοτσάνης με 26-25 στο ντέρμπι κορυφής του 3ου ομίλου.

Τα κορίτσια του Άκη Χαραλαμπίδη υποδέχονταν την ομάδα της Δράμας στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος», και ήταν αυτά που πανηγύρισαν έστω και αν η επικράτηση ήρθε με άγχος στο τέλος.

Οι Κύκλωπες στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχαν τον έλεγχό του καθώς και το σταθερό προβάδισμα στο σκορ. Μάλιστα έφτασαν να προηγούνται με 19-14 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου αλλά και με 4-5 γκολ πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Ωστόσο, τα συνεχή λάθη και οι βεβιασμένες επιλογές έδωσαν την ευκαιρία στην Προσοτσάνη να μειώσει και να αγχώσει τις νεαρές αθλήτριες της Αλεξανδρούπολης. Μάλιστα, στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Δραμινές έφυγαν στον αιφνιδιασμό και θα μπορούσαν ακόμη και να ισοφαρίσουν.

Τελικά, τέλος καλό όλα καλά. Το ντέρμπι που από περίπατος εξελίχθηκε σε θρίλερ είχε αίσιο τέλος για τους Κύκλωπες που πλέον κρατούν το απόλυτο των νικών στο φετινό πρωτάθλημα.

Πρώτη σκόρερ για τους Κύκλωπες η Μαρία Σμαρλαμάκη με 8 και ακολούθησε η Σολλακούδη με 6.

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-3, 8-3, 8-4, 11-7, 15-10, 19-14, 19-15, 22-17, 22-19, 26-21, 26-25.

Κύκλωπες: Σμαρλαμάκη Μ 8, Παρασχάκη, Νικόλοβα 1, Σαββαλάκη 2, Σιαρβαλή 5, Αυγητίδου 1, Χωρινού 3, Σολλακούδη 6.

Προσοτσάνη: Σπυριδοπούλου 2, Σεβδιλή 3, Βικμάνη 2, Κατσιγιάννη 7, Αμβροσιάδου 3, Μωυσιάδου 7, Σαμπαντζή 1.