Οι αντίπαλοι της Εθνικής μας ομάδας στο νεοσύστατο Nations League

Τις ομάδες που θα αντιμετωπίσει στο νεοσύστατο Nations League έμαθε η Εθνική. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κληρώθηκε στον ίδιο όμιλο με τις Φινλανδία, Εσθονία και Ουγγαρία.

Στην κλήρωση της νεοσύστατης διοργάνωσης που έγινε στη Ζυρίχη, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα τέθηκε αντιμέτωπο με ομάδες που βρίσκονται απολύτως στα… κυβικά της.  Η χώρα μας λοιπόν θα συμμετάσχει στον 2ο όμιλο της τρίτης κατηγορίας μαζί με τις Φινλανδία, Εσθονία και Ουγγαρία.

Με αυτούς τους αντιπάλους η Εθνική θα διεκδικήσει την πρώτη θέση, η οποία οδηγεί σε ένα άτυπο Final Four με τους πρωτοπόρους των άλλων τριών ομίλων της κατηγορίας της.  Ο νικητής απ’ αυτό το Final Four θα έχει την ευκαιρία να προκριθεί στο επόμενο Euro ανεξαρτήτως των αποτελεσμάτων του στα προκριματικά της διοργάνωσης.

Αναλυτικά οι 16 όμιλοι της διοργάνωσης

1η Κατηγορία
Α’ όμιλος: Γερμανία, Γαλλία, Ολλανδία
Β’ όμιλος: Βέλγιο, Ελβετία, Ισλανδία
Γ’ όμιλος: Πορτογαλία, Ιταλία, Πολωνία
Δ’ όμιλος: Ισπανία, Αγγλία, Κροατία

2η Κατηγορία
Α’ όμιλος: Σλοβακία, Ουκρανία, Τσεχία
Β’ όμιλος: Ρωσία, Σουηδία, Τουρκία
Γ’ όμιλος: Αυστρία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Β. Ιρλανδία

Δ’ όμιλος: Ουαλία, Ιρλανδία, Δανία

3η Κατηγορία

Α’ όμιλος: Σκωτία, Αλβανία, Ισραήλ
Β’ όμιλος: Ουγγαρία, Ελλάδα, Φινλανδία, Εσθονία
Γ’ όμιλος: Σλοβενία, Νορβηγία, Βουλγαρία, Κύπρος
Δ’ όμιλος: Ρουμανία, Σερβία, Μαυροβούνιο, Λιθουανία

4η Κατηγορία
Α’ όμιλος: Γεωργία, Λετονία, Καζακστάν, Ανδόρα
Β’ όμιλος: Λευκορωσία, Λουξεμβούργο, Μολδαβία, Σαν Μαρίνο
Γ’ όμιλος: Αζερμπαϊτζάν, Νήσοι Φερόε, Μάλτα, Κόσοβο

Οι ημερομηνίες διεξαγωγής των αγώνων
1η αγωνιστική: 6-8 Σεπτεμβρίου 2018
2η αγωνιστική: 9-11 Σεπτεμβρίου 2018
3η αγωνιστική: 11-13 Οκτωβρίου 2018
4η αγωνιστική: 14-16 Οκτωβρίου 2018
5η αγωνιστική: 15-17 Νοεμβρίου 2018
6η αγωνιστική: 18-20 Νοεμβρίου 2018

Κλήρωση για το Final Four: Δεκέμβριος 2018

Τελικοί: 5-9 Ιουνίου 2019

Κλήρωση Euro 2020 Play-Offs: 22 Νοεμβρίου 2019

Euro 2020 Play-Offs: 26-31 Μαρτίου 2020

Share it