Ήττα στο “παγωμένο” κλειστό των Σερρών για την Ασπίδα Ξάνθης!

Δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα απο της Σέρρες η Ασπίδα Ξάνθης που ηττήθηκε με 54-41 απο τον Πανσερραϊκό, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στο παγωμένο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων, με τις παίκτριες, τους προπονητές, τους διαιτητές, τους κριτές, τον γιατρό και τους δημοσιογράφους να τουρτουρίζουν από το κρύο!

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ, όπως τονίζει στο ρεπορτάζ του το serresbasket, στη πρώτη περίοδο οι «λιονταρίνες» απέκτησαν γρήγορα πλεονέκτημα 10 πόντων (12-2, 5:55). Οι Θρακιώτισσες αντέδρασαν και μείωσαν σε 12-8 (2:20). Ο Κώστας Δώδος κάλεσε τάιμ-άουτ και οι «κόκκινες» συνήλθαν σημειώνοντας 6-0 σερί. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-8. Στη δεύτερη περίοδο ο Πανσερραϊκός κρατούσε απόσταση ασφαλείας από τις φιλοξενούμενες (27-14 στο 15′). Το δεκάλεπτο έληξε 29-21.

Στη τρίτη περίοδο αμφότερες οι ομάδες επιδόθηκαν σε διαγωνισμό λαθών. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τις γηπεδούχες στο +14 (39-25). Στη τέταρτη περίοδο οι «λιονταρίνες» έπαιξαν καλύτερο μπάσκετ (52-34, 4:30) και επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά την ήττα από τον Ηρακλή.

Διαιτητές: Λάλλα – Παναγιωτίδης

Δεκάλεπτα: 18-8, 29-21 (ημ.), 39-25, 54-41

Πανσερραϊκός (Δώδος): Νασιάκου, Σιδερίδου, Χύσα 4, Μίχου 4, Μπακιρτζίδου 8, Σιάκκα, Κίναλη, Πελτέκη 15 (2), Κουτούση 12, Πιτσιάβα 11 (1), Κεφάλα, Βλάχβεη.

Ασπίς 2001 Ξάνθης (Καρά-Αχμέτ): Παυλάκη 14 (2), Ευθυμίου, Μουσένκου 1, Καραλή 4, Σιγιώργη 9, Πετρίδου 2, Καρακώστα 8, Σουλιώτη 3 (1).

Photo Credits: serresbasket.gr