Πικρή ήττα για τον Εθνικό στο Αιγίνιο!

Ήταν ένα παιχνίδι απ’ το οποίο ο Εθνικός ήθελε επιτακτικά να πάρει βαθμούς ή τουλάχιστον βαθμό. Στο Αιγίνιο απέναντι στη νίκη το ματς είχε χαρακτήρα “τελικού”, όσο γραφική και αν ακούγεται η λέξη.

Δυστυχώς για την ομάδα της Αλεξανδρούπολης, η έκβαση του παιχνιδιού δεν ήταν η επιθυμητή, με τη Νίκη Αιγινίου να κερδίζει τον Εθνικό για δεύτερη φορά μέσα στη σεζόν, και μάλιστα ετούτη, με καθαρό σκορ.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα με τον Λουκούμι στο σερβίς, όταν έκαναν το 12-12, 18-12, προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Στο δεύτερο ο Εθνικό βρέθηκε πολύ κοντά στο να φέρει τα σετ στα ίσα, αλλά παρόλο που βρέθηκε δις σε κατάσταση σετ μπολ με Βελίτσκοβιτς (24-23) και Παγιάν (25-24) δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει. Εντούτοις, οι γηπεδούχοι με τον Μαυροβουνιώτη έφτασαν στο 27-25 και το 2-0 σετ.

Ξεπερνώντας ψυχολογικά την απώλεια του δεύτερου σετ, οι αθλητές του Σάκη Μουστακίδη μπήκαν δυνατά στο 3ο, στην μεγαλύτερη διάρκεια του οποίου είχαν το προβάδισμα. Κακές υποδοχές όμως που είχαν ως συνέπεια όχι τις δέουσες επιθέσεις, έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να “ροκανίσουν” αρχικά τη διαφορά, έπειτα να την εκμηδενίσουν και εν τέλει να φτάσουν στο 3-0.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 27-25, 25-23) σε 89′

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ ( Στράντζαλης): Δημητριάδης 4 (2/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 9 (5/18 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 71% υπ -47% άριστες), Ντίνας 9 (7/10 επ, 2 μπλοκ), Κιχάδα 9 (7/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 15 (14/21 επ, 1 μπλοκ), Λουκούμι 13 (9/18 επ, 3 άσσος, 1 μπλοκ) / Ραΐκοβιτς (λ, 43% υπ -14% άριστες), Παπαλεξίου, Κιοσσές, Ρεμπούτζιας, Μηλής

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 17 (14/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χατζόπουλος 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης, Βελίτσκοβιτς 12 (10/19 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ – 09% άριστες), Χριστόφας 6 (5/6 επ, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (4/12 επ, 1 άσσος, 100% υπ -20% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 63% υπ -33% άριστες), Χαραλαμπίδης , Κυριακίδης 1 (1/1 επ)