Με ήττα επιστρέφει από το Βέλγιο η Εθνική Ελλάδας

Την τρίτη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια στον 5ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2019, γνώρισε η Εθνική Ανδρών με 33-28 από το Βέλγιο στην πόλη Λουβέν.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε πρώτο σκόρερ τον Χάρη Μάλλιο με 5 τέρματα, ενώ για τους Βέλγους ο Κετζιορά σημείωσε 8 γκολ.

Για τους γηπεδούχους εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο τερματοφύλακας Λέτενς που –μεταξύ άλλων- απέκρουσε τρία πέναλτι των Ελλήνων διεθνών (Κωστακίδης, Μάλλιος, Τζηράς), ενώ σε ένα ακόμη αστόχησε (δοκάρι) ο Ιωάννου.

Η Εθνική μας την Κυριακή 7 Ιανουαρίου στις 17:00 θα υποδεχθεί το Βέλγιο στο «Σπίτι του Χάντμπολ», στη Μίκρα Θεσσαλονίκης για την 4η αγωνιστική του 5ου ομίλου.

Το ματς

Η Εθνική ξεκίνησε καλά στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι τα μέσα του έλεγχε το ματς. Με τον Παπαδιονυσίου πήρε προβάδισμα (5-6) στο 12’, ενώ με τον ίδιο παίκτη στο 13:30 πέρασαν μπροστά με δύο γκολ (6-8).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε την διαφορά (7-9) με τον Δομπρή στο 16:30.
Από εκείνο το σημείο και για το επόμενο πεντάλεπτο οι Βέλγοι «έτρεξαν» ένα σερί 4-0 και πέρασαν μπροστά 11-9 με τον Ρόμπινς στο 21:10.

Στο 26’ με το σκορ στο 15-13 η ελληνική ομάδα κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Λέτενς νίκησε τον Χάρη Μάλλιο από τα επτά μέτρα και στην κόντρα οι γηπεδούχοι σημείωσαν το 16-13, ενώ με νέο αιφνιδιασμό λίγο αργότερα ο Ντεμπέλε έκανε το 18-14. Καλόμοιρος και Κρητικός μείωσαν για την Ελλάδα σε 19-16, ωστόσο οι Βέλγοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +4 (20-16) με τέρμα του Ρόμπινς στο 29:55.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με σερί 3-0 ανέβασαν την διαφορά στα 7 γκολ (23-16) στο 35:20.

Η Εθνική σημείωσε το πρώτο της γκολ με τον Ζαμπούνη στο 36΄(23-17), αλλά οι Βέλγοι εκμεταλλευόμενοι και το αριθμητικό πλεονέκτημα (δίλεπτη Αραπακόπουλου) έφτασαν στο +8 (25-17) στο 40’, ενώ στο 46:50 με τον Ουμς έκαναν το 30-19.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά και τα κατάφερε με επιμέρους σκορ 9-3, μειώνοντας στο τελικό 33-28.

ΒΕΛΓΙΟ- ΕΛΛΑΔΑ 33-28

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 6-8, 10-9, 14-13, 20-16 (ημχ.), 22-16, 25-17, 28-19, 31-21, 31-23, 33-28

ΒΕΛΓΙΟ (Γερίμ Σιλλά): Λέτενς, Ουμς 1, Σπούρεν 2, Τ. Μπολέρς 4, Ντέβις, Καουβενμπέργκς, Ρόμπινς 5, Ντενέρ, Καντέ, Ντανς 2, Νέβιλ, Κετζιορά 8, Βάνκοσεν, Ν. Μπολέρς 5, Κεριμί 3, Ντε Μπέλε 3.

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Κωστακίδης 1, Μωραϊτης, Λαδάκης, Μυλωνάς 2, Μάλλιος 5, Λοίζος 1, Κρητικός 4, Μπουκοβίνας, Δομπρής 3, Τζηράς 1, Ιωάννου 4, Δέσπος, Παπαδιονυσίου 4, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 2, Ζαμπούνης 1.

Διαιτητες: Μανέα- Ιλιέσκου (Ρουμανία), Παρατηρητής: Κονσεισάο (Πορτογαλία)

Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 3/4-3/7