Έκαναν «σεφτέ» στο τελευταίο ματς του 2017 οι Κύκλωπες!

Την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας πέτυχαν οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης επικρατώντας εντός έδρας 30-29 του Αρχέλαου Κατερίνης.

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς οι Κύκλωπες έβγαλαν πολλά από εκείνα τα στοιχεία που θέλει να βλέπει στο γήπεδο ο προπονητής τους Ηλίας Παπαχρήστου.

Οι Εβρίτες είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Βαγγέλη Πιστόλα ο οποίος πέτυχε 10 γκολ, τα μισά από τα οποία στο φινάλε της αναμέτρησης όταν η μπάλα «έκαιγε». Σε μεγάλη μέρα και ο τερματοφύλακας Σάκης Γλήνιας που αποσόβησε πολλά τέρματα. Μάλιστα, παρ’ όλο που τραυματίστηκε και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο στο 43′, δέκα λεπτά αργότερα επανήλθε και πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις στα τελευταία λεπτά.

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή ντέρμπι, με τους Κύκλωπες ωστόσο να φεύγουν προηγούμενοι 17-13 στην ανάπαυλα και να διατηρούν αυτή τη διαφορά και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (19-15). Όμως, με τη συμπλήρωση 35 λεπτών ο Αρχέλαος μείωσε 19-18, οι Κύκλωπες  το έκαναν 21-18, αλλά η ομάδα της Κατερίνης επέστρεψε και το ματς πήγαινε γκολ γκολ από αυτό το σημείο και έπειτα.

Όπως όμως αναφέραμε και παραπάνω οι Πιστόλας και Γλήνιας έδωσαν τις λύσεις σε επίθεση και άμυνα αντίστοιχα και οι Θρακιώτες πήραν την παρθενική τους νίκη ολοκληρώνοντας με τον πιο όμορφο τις υποχρεώσεις τους για το 2017.

«Αφιερώνω αυτή την εμφάνιση μου και τη νίκη της ομάδας στον πατέρα μου και στην οικογένεια μου», δήλωσε στο SportsAddict ο πρώτος σκόρερ των Κυκλώπων Πιστόλας.

Τα 5λεπτα: 3-3, 7-6, 8-8, 12-10, 15-12, 17-13 (ημίχρονο), 19-18, 21-18, 21-20, 25-26, 27-27, 30-29 (τελικό).

Κύκλωπες Αλεξ/πολης: Λαιλισίδης 2, Καρβουνίδης 1, Πιστόλας 10, Βαρδάκας 2, Χαραλαμπίδης Ε. 5, Μπασδάνης, Τζίνεβης 4, Κωστόπουλος, Γλήνιας, Καραβασίλης, Ξηρόπουλος, Ισλανίδης 1, Επιτρόπου 5, Φουντούκας, Πατσιαβάς, Χαραλαμπάκης.

Αρχέλαος Κατερίνης: Κοσμίδης, Τριανταφύλλου 2, Ξεφτέρης, Εγγλέζος 3, Ραντζέλοβιτς 2, Χαραλαμπίδης Κ. 10, Παπανάκος, Καιμακάμης, Θυμιόπουλος 8, Σκουφάς Κ., Χρυσός 4, Παπαδόπουλος, Σκουφάς Δ., Χατζηπαυλίδης, Αναστασίου.