Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Γ’ Εθνικής, μετά την ολοκλήρωση όλων των παιχνιδιών της 10ης αγωνιστικής!

Η μεγάλη νίκη του Ορφέα Ξάνθης επί του ΑΟ Καβάλας, κράτησε ψηλά τη σημαία της Θράκης αυτήν την αγωνιστική, δίνοντας παράλληλα βαθιά βαθμολογική ανάσα στους γηπεδούχους, οι οποίοι μία στροφή πριν το τέλος του πρώτου γύρου, μείωσαν στον βαθμό την απόσταση απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στην Κομοτηνή η Δόξα Προσκυνητών πλήρωσε ένα κακό τρίλεπτο, όπου “κατέβηκε ο γενικός” με το black out αυτό να μην της επιτρέπει να πάρει ούτε βαθμό απ’ το παιχνίδι απέναντι στον Νέστο Χρυσούπολης.

Στο Οφρύνιο η Α.Ε.Δ. είδε την τύχη να της “γυρνά την πλάτη” στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου με το δοκάρι του Τζανετάκου, ενώ πλήρωσε την αδράνεια της αμυντικής της γραμμής λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν και δέχτηκε το γκολ του Τζαμπέγια Φ.

Σ’ ένα επεισοδιακό παιχνίδι στον Ξηροπόταμο, η Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου έφυγε με “άδεια τα χέρια” απ’ το παιχνίδι. Βρέθηκε με την “πλάτη στον τοίχ” στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και δεν κατάφερε στο δεύτερο να βάλει τουλάχιστον το γκολ που θα της χάριζε τον έναν βαθμό, αδυνατώντας να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε τα τελευταία σχεδόν 30 λεπτά…

Τα αποτελέσματα:

(Σάββατο) Άης Αβάτου – Απόλλωνας Παραλιμνίου 1-1 (14 Κουτσούμπας / 72′ Γαϊδαρτζής)

(Κυριακή 15:00)

Δόξα Προσκυνητών-Νέστος Χρυσούπολης 1-2 (67′ Σιχλιμοίρης / 75′ Παυλακάκης, 78′ Κρολ)

Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου-Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 1-0 (38′ Μπερούκας)

Αετός Ορφανού-ΑΕ Διδυμοτείχου 1-0 (39′ Τζαμέγια Φ.)

Ορφέας Ξάνθης-Καβάλα 1-0 (55′ Χαλήλ Ιμπραΐμ)

(Κυριακή 17:00) Ελπίς Σκουτάρεως-Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής 1-0