Photos: Στιγμές απο τη νίκη κορυφής των Παίδων της Ασπίδας Ξάνθης επί του συμπολίτη Λεύκιππου

Σημαντική για την συνέχεια του πρωταθλήματος νίκη σημείωσε η ομάδα Παίδων της Ασπίδας Ξάνθης, που επικράτησε με άνεση με 95-52 του συμπολίτη Λεύκιππου Ξάνθης, και σκαρφάλωσε στην κορυφή μετά το πέρας και της 9ης αγωνιστικής του Παιδικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Βέβαια το μυαλό των παικτών του Αντώνη Κασαρτζίδη και του Χρήστου Βαχαρίδη είναι στο μεγάλο παιχνίδι που ακολουθεί με τον Αστέρα στην Καβάλα, παιχνίδι που αναμένεται να κρίνει πολλά για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι δεν χρίζει ιδιαίτερης κριτικής καθώς η ομάδα του Λεύκιππου προέβαλε αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν το…γκάζι και εκτόξευσαν την διαφορά στο +24! τρέχοντας επί μέρους σκορ 30-10. Οι Παίδες της Ασπίδας ήταν  εντυπωσιακή και στην τρίτη περίοδο τρέχοντας επί μέρους σκορ 23-13, και 23-14 στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν είχε ήδη κριθεί ο νικητής του αγώνα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 49-25, 72-38, 95-52

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: (Κασαρτζίδης Α.) Καμενίδης 2, Ελευθεριάδης 2, Μπαλατλιάν 12(2), Χαραλαμπίδης 3(1), Φαρχάτ 26(1), Μπαφατάκης 16, Τσολέλης, Σαήπογλου, Παναγιωτοπουλος 8(2), Μακρίδης 2, Δελιαννίδης 6, Μπουγιουκλού 20

Για την ομάδα του Λεύκιππου το κουπί τράβηξαν τρεις παίκτες που πάλεψαν αλλά δεν ήταν αρκετοί, πιο συγκεκριμένα για την ομάδα του Μίλαν Ψάλτου ξεχώρισαν οι Σαββίδης με 14(3), Παπαδόπουλος 12 και Ρούμογλου με 10(2) πόντους που σημείωσαν τους 36 απο τους 52 πόντους της ομάδας τους.