Πρώτο βήμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό των Εβριτών, 3-0 την Τούρ

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στην φάση των «16» του Challenge Cup έκανε ο Ολυμπιακός, που νίκησε με 3-0 σετ την γαλλική Τουρ στο «Μελίνα Μερκούρη». Αγωνίστηκε ο Εβρίτης Άκης Δαρίδης, στον πάγκο έμειναν οι Ανδρέας Ανδρεάδης & Παρασκευάς Τσέλιος.

Δύο σετ θα είναι αρκετά για τους «ερυθρόλευκους» ώστε να πάρουν την πρόκριση στη ρεβάνς της 19ης Δεκεμβρίου στην Γαλλία (21.00). Ο Ολυμπιακός έκανε… πάρτι στο φιλέ με 10 μπλοκ έναντι 2 της Τουρ, ενώ η συγκέντρωση των παικτών του ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα με μόλις 14 λάθη, με τους Γάλλους να τελειώνουν το παιχνίδι με 23.

Το παιχνίδι διακόπηκε στο 24-24 του πρώτου σετ, όταν ο Καμερουνέζος ακραίος της Τουρ, Νέιθαν Γουνεμπάινα αποχώρησε διαμαρτυρόμενος ότι δέχθηκε ρατσιστική επίθεση από την εξέδρα. Όταν επέστρεψε ο πρώτος διαιτητής του αγώνα, ο Βούλγαρος Τοντόροφ τον απέβαλε γιατί έφυγε χωρίς να πάρει άδεια. Μετά τη λήξη του αγώνα, ο διαιτητής δεν σημείωσε το παραμικρό στο φύλλο αγώνα.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο osfp.gr:«Αρχικά είμαι ικανοποιημένος γιατί παίξαμε ένα καλό παιχνίδι, σήμερα δεν ήταν ένα εύκολο παιχνίδι, ήταν κόντρα σε μια πολύ δυνατή ομάδα, σε μια ομάδα η οποία είναι αρκετά έμπειρη από τη διοργάνωση. Δεν είναι εύκολο να παίζεις εναντίον τους, γιατί κρατούν συνεχώς το ίδιο μοτίβο στο κάθε σετ, χωρίς να κάνουν πολλά λάθη, αλλά είμαι αρκετά χαρούμενος γιατί στο τέλος, δεν είναι εύκολο να παραμείνεις συγκεντρωμένος και να τελειώσεις όλα τα σετ, με τον τρόπο που εμείς τα τελειώσαμε. Γιατί στους τελευταίους πόντους και των τριών σετ κρατήσαμε την ψυχραιμία μας και τη συγκέντρωσή μας τακτικά, και πιστεύω ότι αυτό ήταν το κλειδί για το ματς. Πιστεύω ότι σήμερα δείξαμε κάτι καλύτερο από ότι σε άλλα παιχνίδια, αρχικά δείξαμε χαρακτήρα σε κάποιες στιγμές, αλλά σίγουρα πρέπει να συνεχίσουμε σε τέτοιου είδους παιχνίδια, για να δούμε ποιο τελικά είμαστε».

Διαιτητές: Τοντόροφ (Βουλγαρία) – Στάινμετζ (Γερμανία)