Διπλό και στη Δράμα για τους Κύκλωπες!

Εξαιρετικά έχει ξεκινήσει η χρονιά για τη γυναικεία ομάδα των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης στην Α2, καθώς μετά τη νίκη στην Κομοτηνή επί του Δημοκρίτειου στην πρεμιέρα, επικράτησε με 26-21 στην έδρα της Δράμας ’86.

Η Μαρία Σμαρλαμάκη ήταν αυτή που οδήγησε τους Κύκλωπες στο σκοράρισμα σημειώνοντας 8 γκολ, ενώ 1η σκόρερ για τη Δράμα ήταν η Αγγελική Μαυροπούλου με 7 τέρματα.

Με εξαίρεση το πρώτο 5λεπτο στο οποίο το σκορ ήταν 1-1 και στη συμπλήρωση 40 λεπτών όταν και οι ομάδες ήταν ισόπαλες 15-15, σε όλα τα άλλα 5λεπτα η εβρίτικη ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά που πήραν οι παίκτριες του Άκη Χαραλαμπίδη στο παιχνίδι ήταν αυτή των 5 γκολ, διαφορά με την οποία κέρδισαν τελικά και το ματς.

Μετά και από αυτή τη νίκη οι Κύκλωπες είναι στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου τους με 4 βαθμούς.

Τα 5λεπτα: 1-1, 2-6, 3-7, 5-9, 5-10, 8-12 (ημίχρονο), 11-15, 15-15, 15-19, 18-20, 18-23, 21-26 (τελικό)

Δράμα ’86: Καρρά 3, Τογανίδου 5, Αθανασίου 3, Μαυρίδου, Τουρφαντίδου 1, Κουρουπέτρου, Παπαδοπούλου, Μαυροπούλου 7, Μπάσσα, Παρασκευά, Τουνγκελίδου 2, Χατζηκώστα, Ξανθοπούλου, Δογανίδου – Δογανόγλου.

Κύκλωπες: Σμαρλαμάκη 8, Παρασχάκη 2, Νικόλοβα 5, Σαββαλάκη Α. 4, Σαββαλάκη Δ. 2, Λαμπίδη, Σιαρβαρλή 1, Αυγητίδου 1, Χωρινού, Βαρσάμη, Σολακούδη 2, Καλαϊτζή – Δελήα 1, Χαριτίδου, Παντίδου, Ντόγκα, Τσαμπάζη.