Μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και κούπα για το Δημοκρίτειο Θράκης στο Γυναικείο Πανεπηστιμιάκο πρωτάθλημα μπάσκετ!

Την κατάκτηση του Πανεπιστημιακού πρωταθλήματος στις Γυναίκες πανηγυρίζει το Δημοκρίτειο Θράκης, με τα κορίτσια της ομάδας έχοντας να υπερασπιστούν το 50-28 του πρώτου ματς  παρότι δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι στο δεύτερο μέρος ήταν εντυπωσιακές  και παρά την ήττα με 42-44 απο το Μετσόβιο έφτασαν στην κατάκτηση του τίτλου, μπροστά στους φοιτητές του Δημοκρίτειου που κατέκλυσαν το κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής,

Φωτογραφία του χρήστη Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης και Πάλης 2017.

Η ομάδα του Μετσοβίου παίζοντας το τελευταίο της χαρτί αιφνιδίασε τα κορίτσια του Δημοκρίτειο και προηγήθηκε με 11-16 στο Α’ δεκάλεπτο και 15-33 στο φινάλε του πρώτου μέρους δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στον τελικό. Ωστόσο τα κορίτσια της Δήμητρας Δόλωμα μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος μείωσαν σε 28-39 στο φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου και έφτασαν το ματς στο καλάθι στα τελευταία 2′ λεπτά του αγώνα και έτσι και ολοκληρώθηκε το ματς με 42-44, με την ομάδα της Κομοτηνής να χάνει αρκετές επιθέσεις στο φινάλε για τη νίκη, που μπορεί να μην ήρθε όμως δίνει την κούπα στο Δημοκρίτειο.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ ΡΟΣΤΕΡ ΤΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟΥ ΘΡΑΚΗΣ