Στους Κύκλωπες το ντέρμπι, 20-18 επί του Δημοκρίτειου στην Κομοτηνή!

Οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης ήταν οι μεγάλοι νικητές στο θρακιώτικο ντέρμπι με το Δημοκρίτειο Κομοτηνής στην πρεμιέρα της Α2 γυναικών του χάντμπολ.

Τα κορίτσια του Άκη Χαραλαμπίδη επικράτησαν 20-18 του Δημοκρίτειου και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους για τη φετινή σεζόν.

Η ομάδα της Ροδόπης είχε το προβάδισμα στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, αλλά από τη συμπλήρωση του 20λεπτου το οποίο και βρήκε τους Κύκλωπες μπροστά με 7-4, το προβάδισμα δεν ξανά άλλαξε χέρια, με την ομάδα της Αλεξανδρούπολης το κρατάει μέχρι το τέλος. Η μεγαλύτερη διαφορά που κατάφερε να πάρει η ομάδα του Έβρου ήταν 5 γκολ (16-11).

Η Σμαρλαμάκη ήταν αυτή που οδήγησε στο σκοράρισμα τους Κύκλωπες πετυχαίνοντας 9 γκολ, ενώ για το Δημοκρίτειο πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Παπαδοπούλου επίσης με 9.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1, 4-3, 4-7, 5-8, 7-9 (ημίχ.), 9-10, 10-13, 11-16, 11-16, 14-18, 18-20 (τελικό).

Δημοκρίτειο Κομοτηνής: Παπαδοπούλου 9, Ξυψώχη, Κατσινού 1, Βλαχοπούλου 2, Κοζανίτη, Σαρνταρίδου 1, Λαμπροπούλου 3, Μπαλατούδη, Τζημούρτα, Βελέμ 2, Στράντζαλη, Φουργκατσιώτη, Κροκίδα.

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης: Σμαρλαμάκη 9, Σαβαλάκη Α. 6, Σαβαλάκη Δ. 1, Σιαρβαρλή 2, Τσολακούδη 2, Παρασχάκη, Νικόλοβα, Λαμπίδη, Αυγητίδου, Χωρινού, Μπαρσάμη, Καλαϊτζή, Χαριτίδου, Παντίδου (Τ), Ντόγκα (Τ).