Τρίτη σερί ήττα στο τάι μπρέικ για Εθνικό, αυτή τη φορά από Κηφισιά

Στο ίδιο έργο θεατές ήταν οι φίλοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης που είδαν την ομάδας να φτάνει και πάλι στην πηγή, αλλά να μην πίνει νερό.

Ο Εθνικός μετά τις ήττες με 3-2 σετ από Νίκη Αιγινίου και Ηρακλή Θεσ/νίκης, ηττήθηκε με το ίδιο σκορ από την Κηφισιά εντός έδρας.

Σε ένα ματς που οι Εβρίτες κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 σετ, η αθηναϊκή ομάδα έφτασε στην ολική ανατροπή παίρνοντας τη νίκη στο 5ο σετ.

Ο Εθνικός στο 1ο σετ με σερί 3-0 ξέφυγε 8-5, ενώ και στη συνέχεια με τους Χατζόπουλο, Βελίτσκοβιτς να είναι ορεξάτοι ανέβασαν τη διαφορά στο +5 (17-12). Η Κηφισιά με τον Χάντ μείωσε σε 17-15, όμως, ο Εθνικός κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά στο 25-21.

Με τον Βλαχόπουλο στο σερβίς να κάνει εντυπωσιακό σερί ο Εθνικός προηγήθηκε 8-1 στο 2ο σετ. Η Κηφισιά μείωσε τη διαφορά σταδιακά μέχρι το 21-20, αλλά ο Ρίστιτς και ο Χαραλαμπίδης κράτησαν τον Εθνικό μπροστά και στο 23-22 ο Ρίστιτς με επίθεση έκανε το 24-22 και ο Χατζόπουλος με μπλοκ το 25-22 και το 2-0 σετ.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο 3ο σετ με την Κηφισιά να μπαίνει πιο αποφασιστικά στο 3ο σετ με προβάδισμα 6-3, ενώ με σερί 4-0 με επιθέσεις Χαντ, Εφραιμίδη ξέφυγε 15-8 και αργότερα με 18-10. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος καθώς ο Εθνικός έδειξε να μένει από δυνάμεις.

Στο 4ο σετ με τους Χαντ, Σονάρι να ανεβάζουν κι άλλο τους ρυθμούς η Κηφισιά προηγήθηκε 5-3 ενώ με σερί 5-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο 16-9. Οι Χριστόφας, Καβαρατζής μείωσαν 16-12 αλλά η Κηφισιά με νέο εντυπωσιακό σερί 7-0 έκανε το 23-22 και από εκεί και πέρα πήρε εύκολα το σετ 25-15.

Στο 5ο σετ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 5-5. Ο Χριστόφας έχασε το σερβίς, ο Νικολάκης πήγε στο σερβίς για την Κηφισιά και με σερί 4-0 η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έκανε το 9-5. Μέχρι το τέλος ο Εθνικός προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά αλλά χωρίς αποτέλεσμα καθώς η Κηφισιά με τον Χαντ κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος 15-12.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης – Ιωαννίδης