Νίκη τετράδας για Δημοκρίτειο κόντρα σε μία κακή σε όλους τους τομείς Ολυμπιάδα

Στην 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ το Δημοκρίτειο Κομοτηνής επικράτησε με 77-52 της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης.

Η κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας του Έβρου, τα χαμένα ριμπάουντ, η δυσκολία στην επιθετική ανάπτυξη και τη δημιουργία, καθώς και η αστοχία στις βολές, σε συνδυασμό με το καλό παιχνίδι των γηπεδούχων που ήταν ανώτεροι, είναι μερικά από τα στοιχεία που έκριναν την αναμέτρηση.

Μετά το αρχικό 8-0  του Δημοκριτείου στο πρώτο δίλεπτο, η Ολυμπιάδα ισορρόπησε το ματς μειώνοντας σε 10-7, με το δεκάλεπτο να λήγει 17-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ολυμπιάδα βρήκε επιθετικές λύσεις και παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 34-27. Ωστόσο, οι 23 πόντοι παθητικό είχαν ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά (40-29). Σχεδόν ένα πεντάλεπτο επιθετικής αφλογιστίας της ομάδας της Αλεξανδρούπολης στο τρίτο δεκάλεπτο εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (51-31) με το παιχνίδι να αποκτά στη συνέχεια μάλλον διαδικαστικό χαρακτήρα.

Δεκάλεπτα: 17-13, 40-29, 60-37, 77-52

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ (Δόλωμα Δ.): Φραντζεσκάκης, Κελεπούρης 14(1), Σαριμπαλίδης 12(3), Πολίτης 2, Αθανασόπουλος 5(1), Πλάκας 7(1), Ζολώτας 15(4), Κώστας 4(1), Ρυακιωτάκης 10(2), Στασινόπουλος 8, Οικονομάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Λιαλιάρης 1, Γαλατάς 4, Καραμπατζάκης, Γιαβρίδης 20(4), Βλούνταρτσικ, Τσιφλίκογλου 1, Κελεπεκίδης 1, Πασσιάς 14(2), Δελχανίδης 3, Φυδανίδης 8(2)