Έτσι νίκησε την ΜΕΝΤ ο ΓΑΣ Κομοτηνή! (video)

Σπουδαία νίκη με ανατροπή χάρη σε τρίποντο του Γιωτόπουλου 5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε πήρε ο ΓΑΣ Κομοτηνή, επικρατώντας 77-76 της αήττητης μέχρι χθες ΜΕΝΤ.

Όπως αναφέρει το ρεπορτάζ του paratiritis-news.gr, η πρώτη περίοδος με τον τρόπο που εξελίχθηκε δεν προμήνυε σε καμία περίπτωση αυτό που ακολούθησε. Ο ΓΑΣ ξεκίνησε επιπόλαια όσον αφορά την αμυντική λειτουργία του στο ματς και βρέθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου πίσω στο σκορ με 20-33.

Μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν διαρκώς λίγο πάνω από τους 10 φτάνοντας ακόμα και τους 15. Όμως με ένα μικρό σερί 8-1 οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 8 για το 39-47 με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 43-52.

Στην τρίτη περίοδο ο ΓΑΣ Κομοτηνής μπήκε πολύ προσηλωμένος για να φτάσει στην νίκη και με όπλο την πολύ καλή του άμυνα περιόρισε τα ατού των φιλοξενούμενων και ροκάνισε τη διαφορά φτάνοντας μέχρι την ισοφάριση για το 59-59. Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε μπροστά τον ΓΑΣ στο σκορ με 63-62.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του 4ου δεκαλέπτου η γηπεδούχος ομάδα διατηρούσε ισχνό προβάδισμα μέχρι που στο 39′ οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν για το 71-71 ενώ ο ΓΑΣ έχασε με 5 φάουλ τον Χατζηδημητρίου.
Η ΜΕΝΤ πέρασε μπροστά με 71-72 με μια βολή του Πέτρου Παπαδόπουλου.

Με 42 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Σκέμπη με τρίποντο από τη γωνία έκανε το 74-72. Εν συνεχεία ο Μιχαηλίδης έκανε το 74-74 για τους φιλοξενούμενους.

Το ματς κρίθηκε από το τρομερό τρίποντο του Γιωτόπουλου από την κορυφή που πήγε το σκορ στο 77-74 με 5 δευτερόλεπτα για την λήξη. Ο Καρανώτας μείωσε στο τελικό 77-76 με λέι απ.