Κατάθεση ψυχής στο παρκέ και μεγάλη νίκη για τον Αίαντα Κομοτηνής επί του Αστέρα Καβάλας

Για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Αίας Κομοτηνής στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης πέτυχε σημαντική νίκη επί του έμπειρου Αστέρα Καβάλας  με σκορ 62-59. Οι  λιγοστοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο απόλαυσαν ένα ωραίο παιχνίδι που είχε χιτσκοκικό φινάλε.

Όπως αναφέρει ο Κώστας Αβραμίδης στο paratiritis-news.gr, στα δύο πρώτα δεκάλεπτα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με μικρή διαφορά. Στην τρίτη περίοδο  ο Αίας προσπάθησε μα ξεφύγει στο σκορ αλλά δεν τα κατέφερε και έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο υπέρ του με 6 πόντους διαφορά 47-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αίας κατάφερε στο 32΄να πάρει την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι 12 πόντους 53-41. Ωστόσο η ομάδα της Καβάλας αντέδρασε και κατάφερε στο 38 να πάρει προβάδισμα με 56-57. Στο 39΄με τρίποντο του Νικέλη ο Αίας ξαναπέρασε μπροστά με 59-57. Ο Χαριζάνης στην επόμενη επίθεση ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους σε 59-59 45 δευτερόλεπτα προ το τέλος του αγώνα. Στα 25 δευτερόλεπτα ο Νικέλης με μια εξαιρετική προσπάθεια πέτυχε το 61-59.

Οι παίκτες του Αστέρα Καβάλας στην επόμενη επίθεση τους έκαναν λάθος με τον Νικέλη στην κόντρα να κερδίζει φάουλ και να πετυχαίνει  την μία από τις δύο βολές που κέρδισε  διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 62-59. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Χαριζάνης για τον Αστέρα επιχείρησε τρίποντο που ήταν άστοχο.

Δεκάλεπτα: 18-16, 36-31, 47-41, 62-59

Αίας Κομοτηνής (Οικονομίδης): Γερασιμίδης 2, Παχιαδάκης 14 (1), Νικέλης 16 (1), Σερετίδης, Ουζουνίδης, Σκοπιανός 3 (1), Μπορμπίδης 5 (1), Κλωναράς 1, Ζολώτας 2, Τερζίδης 4

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 8 (1), Μπόζξς Ε., Μπόζης Χ. 7, Μανδάλης 2, Τζιμίκας, Σουλίδης, Σχινάκης 2, Χαριζάνης 19, Μύζιου 8, Ζαραντιάδης, Γεωργιάδης 9