Έφυγε νικήτρια από την Καβάλα η Ολυμπιάδα (photos)

Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα σημείωσε η Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης, αυτή τη φορά εκτός έδρας, επί του Ηρακλή Καβάλας.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η εβρίτικη ομάδα είχε τον έλεγχο. Με καλή άμυνα και κυριαρχία στα ριμπάουντ πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ. Έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 7-14, ενώ διεύρυνε τη διαφορά μέχρι και το 16-32. Ωστόσο, ένα κακό τρίλεπτο στο τέλος του ημιχρόνου επέτρεψε στους γηπεδούχους με σερί 12-0 να μειώσουν σε 28-32. Η αναμέτρηση κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά όπου η Ολυμπιάδα μπήκε πολύ δυνατά, με το επί μέρους 6-22 να αποτυπώνει την υπεροχή της. Η λήξη του αγώνα βρήκε την Ολυμπιάδα νικήτρια με 41-63.

Δεκάλεπτα: 7-14, 28-32, 34-54, 41-63

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Γαλατάς 5, Καραμπατζάκης, Γιαβρίδης 22(4), Δρούμπαλης 5, Λιαλιάρης 8(2), Βλούνταρτσικ, Τσιφλίκογλου, Γιαμάς 2, Πασσιάς 12(1), Δελχανίδης 2, Φυδανίδης 3, Κανδύλης 6

ΗΡΑΚΛΗΣ: Αγγελόπουλος 2, Αγγελίδης 2, Γοργιάς 4, Πρεμέτης 8(1), Ιωαννίδης Δ. 5, Βουδουλάκης 2, Χατζημόσχου 11(1), Γκιόνι 2, Ιωαννίδης Χ. 5, Πρασίνης 2