Γκραν γκινιόλ φινάλε και νίκη της Ολυμπιάδας

Στο τελευταίο παιχνίδι της 2ης αγωνστικής του του πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, η Ολυμπιάδα ζορίστηκε αλλά τελικά κέρδισε εντός έδρας τη Φιλία Ορεστιάδας με δύο πόντους.

H αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με αρκετό physical game και «σκληρές» άμυνες. Παρόλα αυτά, μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά οχτώ πόντων 14-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ολυμπιάδα βελτίωσε την άμυνα της και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, οπότε το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 29-32.

Στη τρίτη περίοδο η Φιλία πήρε πάλι τα ηνία του αγώνα και φάνηκε να ελέγχει τη ροή του ματς με το σκορ να είναι 41-47. Στη τέταρτη περίδο είχαμε την αντεπίθεση των γηπεδούχων  που κατάφεραν στα δέκα τελευταία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη να ισοφαρίσουν  σε 65-65.

Το νικήτηριο καλάθι πέτυχε ο «βετεράνος» Αλέκος Βλούνταρτσικ ξεσηκώνοντας το γήπεδο. Η αναμέτρηση εξελίχθηκε τελικά ακατάλλη για καρδιακούς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 29-32, 41-47, 67-65

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Γαλατάς 4, Καραμπατζάκης 5(1), Γιαβρίδης 26(5), Δρούμπαλης, Λιαλιάρης 2, Βλούνταρτσικ 4, Τσιφλίκογλου, Αγγέλου, Πασσιάς 15(1), Φυδανίδης 5, Χαλκιάς, Δελχανίδης 6.

Γ.Σ. ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ουζουνίδης Γ.): Κοντούρης 3, Κατσαβριάς 16(2), Ριζάκης 2, Σαβουλίδης 20(3), Τσακαλάκης 12, Χρήστου 9(1), Γιαννακουδάκης 3(1).