Εύκολη πρόκριση για το Δημοκρίτειο Κομοτηνής επί της Ολυμπιάδας Αλεξ/πολης

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ προκρίθηκε το Δημοκρίτειο Κομοτηνής επικρατώντας άνετα με 78-38.

Η περσινή φιναλίστ του πρωταθλήματος ομάδα του Δημοκρίτειου ήταν σαφώς καλύτερη, πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και έφτασε εύκολα στη νίκη με 78-38. Η Ολυμπιάδα, με εξαίρεση μερικά λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική, αντιμετωπίζοντας αρκετά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 48-27, 59-30, 78-38

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ (Δόλωμα Δ.): Φραντζεσκάκης 2, Κελεπούρης 8, Γιαννακόπουλος 15(1), Πολίτης, Νταγιάντης 11(3), Λάππας 14(2), Ζολώτας 3(1), Χατζηπαυλίδης 11(1), Ρυακιωτάκης 2, Στασινόπουλος 10, Οικονομάκης 2

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Χαλκιάς, Γαλατάς 3, Καραμπατζάκης 2, Γιαβρίδης 16(4), Κούγκουλος, Καπερδανάκης, Τσιφλίκογλου 2, Κελεπεκίδης 3(1), Αγγέλου, Φυδανίδης 1, Κανδύλης 11