Οι κορυφαίοι σκόρερ στην 50χρονη ιστορία του ΑΟ Ξάνθη!

Η ομάδα της Ξάνθης από την αρχή της ποδοσφαιρικής ιστορίας της ξεχώριζε για το όμορφο και ποιοτικό ποδόσφαιρο που έπαιζε για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Άλλωστε το ποδόσφαιρο είναι θέαμα και αυτό θέλουν να βλέπουν οι θεατές που έρχονται στο γήπεδο.

Ένας ποδοσφαιρικός αγώνας έχει αντιπάλους, στρατηγική, τεχνική, δύναμη, ήττα, ισοπαλία και νίκη. Για να έρθει η νίκη πρέπει ένας ποδοσφαιριστής να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του τέρματος της αντίπαλης ομάδας.

Ο Αθλητικός Όμιλος Ξάνθης είχε αρκετούς τέτοιους ποδοσφαιριστές στα 50 χρόνια ιστορίας του. Στην αρχή ονομάζονταν «κανονιέρηδες». Στη σύγχρονη ιστορία, όμως, οι «κανονιέρηδες» μετονομαστήκαν σε «σκόρερ».

Από τα πρώτα παιχνίδια φαινόταν το ταλέντο του Αντωνιάδη να στέλνει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Μάλιστα ήταν ο πρώτος που σημείωσε 4 τέρματα σε μια συνάντηση (4-1 επί της Λάρισας για την αγωνιστική περίοδο 1967-1968). Μετά τη μεταγραφή του στον Παναθηναϊκό, υπήρχαν ποδοσφαιριστές που είχαν συχνή επαφή με τα δίχτυα αλλά όχι στον βαθμό του ψηλόσωμου φορ.

Επίσης, ο Φραγκάκης ήταν ένας από τους σκόρερ, ο οποίος το 1971-1972 να πέτυχε 8 τέρματα και την επόμενη κιόλας χρονιά έφτασε διψήφιο αριθμό. Ωστόσο, η ανοδική του πορεία δεν συνεχίστηκε καθώς τα επόμενα χρόνια δεν ήταν εξίσου εντυπωσιακά

Ο Αχιλλέας Αδαμόπουλος, που αναδείχθηκε 1ος σκόρερ της Β’ Εθνικής την χρονιά της ανόδου, είναι ο επόμενος μεγάλος σκόρερ καθώς σημείωσε 30 τέρματα που χάρισαν την άνοδο στην Α’ Εθνική κατηγορία.Ο Κυρικλίδης στα τέλη της δεκαετίας του ’70 και στις αρχές του ’80 μπορεί να μην είχε μεγάλο αριθμό τερμάτων αλλά ήταν συνεπής φτάνοντας συνολικά τα 49 τέρματα με τη φανέλα του Α.Ο.Ξ. Την σκυτάλη πήραν, στη συνέχεια, οι Γυφτάκης και ο Κριεζής (που κατέλαβε την 2η θέση των σκόρερ την αγωνιστική περίοδο 1986-87 στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής).

Στα πρώτα χρόνια της Α’ Εθνικής βοήθεια στο θέμα επίτευξης τερμάτων ήρθε από τη Βραζιλία με τον Βεριντιάνο Μαρτσέλο να έχει καλές σαιζόν και να φτάνει στα 75 τέρματα μια επίδοση που του δίνει την 1η θέση των σκόρερ όλων των εποχών.

Στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του ’90 υπήρξαν κυρίως οι Ζήσης Βρύζας, Πέτρος Τεγγελίδης, Λουτσιάνο Ντε Σόουζα, Θωμάς Κυπαρίσσης και Πάρης Ζουμπούλης. Όλοι τους είχαν τη λεγόμενη επαφή με τα δίχτυα αλλά όχι στο βαθμό του Μαρτσέλο. Ένας ακόμη λόγος για τον οποίο δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν την επίδοση του Βραζιλιάνου ήταν ότι πήραν μεταγραφή σε άλλες ομάδες. με αποτέλεσμα να μην μπορούν να έχουν την ευκαιρία να φτάσουν τον Βραζιλιάνο επιθετικό.

Φτάνοντας στο 2000 ξεχωρίζουν τα ονόματα Αμπντεραχίμ Ουακίλι, Σταύρος Λαμπριάκος, Τόμας Ραντζίσκι, Εστεμπάν Σολάρι και Χαμζά Γιουνέζ. Ο τελευταίος πέτυχε 19 τέρματα την αγωνιστική περίοδο 2016-2017 και αναδείχθηκε 2ος σκόρερ της Super League.