Στους 7 κορυφαίους Δισκοβόλους των Βαλκανίων ο Θανόπουλος! Ακόμη 9 μετάλλια για την Ελλάδα στο Βαλκανικό

Με ακόμη εννέα μετάλλια για την ελληνική ομάδα έκλεισε η δεύτερη ημέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Α/Γ και έφτασε συνολικά τα 18 στο διήμερο της δράσης στην πόλη Νόβι Παζάρ της Σερβίας.

Η δεύτερη ημέρα των αγώνων έγινε με αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες, που σε τίποτε δεν θύμιζαν καλοκαίρι και επηρέασαν αρκετά τους μετέχοντες. Η Τατιάνα Γκούσιν για πέμπτη φορά φέτος – για τρίτη στη θερινή σεζόν – πέρασε το φράγμα του 1,90μ. και ήταν νικήτρια στο ύψος με 1,91 μ., όσο και το ατομικό της ρεκόρ. Η αθλήτρια στη συνέχεια δοκίμασε στο 1,94 μ., προκειμένου να εξασφαλίσει το όριο συμμετοχής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου.

Καλή παρουσία πραγματοποίησε στα 100 μ. εμπ. η Ελισάβετ Πεσιρίδου, που ήταν νικήτρια με 13.16, αλλά και στα 200 μ. η Γρηγορία Κεραμιδά, που ήταν πρώτη με 23.35. Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η Λίλη Αλεξούλη με 6,41 μ. στο μήκος. Μία ακόμη σταθερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Θοδωρής Χρυσανθόπουλος, που φέτος βρήκε τον καλό του εαυτό, αφού πέρασε τα 5,30 μ. και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, αλλά και ο Πάνος Τριβυζάς με 20.92 στα 200 μέτρα. Μετάλλιο κατέκτησαν ακόμη η Ανθή Κυριακοπούλου στα 1.500 μ., ο Παρασκευάς Μπατζάβαλης στον ακοντισμό και η Βαγγελιώ Σοφάνη στη σφαιροβολία.

Στην κορυφαία εφτάδα των Δισκοβόλων στα Βαλκάνια βρέθηκε ο πρωταθλητής Ελλάδας του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής, Ιάσων Θανόπουλος που κατετάγη 7ος με ρίψη του δίσκου στα 52,31.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της δεύτερης ημέρας, για τα αποτελέσματα της πρώτης μέρας και το χρυσό μετάλλιο του Κώστα Μπανιώτη πατήστε ΕΔΩ.