Έχασε από την Τουρκία, αλλά διεκδικεί την 5η θέση η Ελλάδα

Η Εθνική παμπαίδων συνεχίζει στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και θα διεκδικήσει τη θέση της στους αγώνες κατάταξης 5-8, καθώς κατέλαβε την 4η θέση στον Α’ όμιλο της διοργάνωσης που διεξάγεται στο Ικόνιο της Τουρκίας. Η «γαλανόλευκη» περιμένει την τελευταία αναμέτρηση της ημέρας από τον β΄όμιλο για να μάθει τον αντίπαλό της. Εξαιρετικοί σε ακόμα ένα ματς οι Εβρίτες.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στην τελευταία αναμέτρηση του ομίλου πάλεψε και με το παραπάνω, έκανε την ανατροπή αλλά γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες με 3-2 (22-20) από την «οικοδέσποινα» Τουρκία.

Λίγο νωρίτερα η Σερβία είχε ολοκληρώσει τη δική της παρουσία στον όμιλο με νίκη επί της Ολλανδίας και έτσι η γαλανόλευκη γνωρίζοντας ότι θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8 έπαιξε ελεύθερα κόντρα στους Τούρκους, που αυτό ήταν και το ζητούμενο.

Η Εθνική μας αν και βρέθηκε 2-0 σετ πίσω στο σκορ, ανέβασε στροφές κατακτώντας στις λεπτομέρειες το τρίτο σετ με 28-26 ενώ ισοφάρισε σε 2-2 με 25-20, στέλνοντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ. Εκεί στην κυριολεξία έπεσαν κορμιά με την ελληνική ομάδα να μην «απαντάει» στα 4 ματς μπολ των Τούρκων αλλά να χάνει τη δική της ευκαιρία (3 ματς μπολ) να τελειώσει το παιχνίδι. Στο 5ο ματς μπολ οι «οικοδεσπότες» με άσο έκαναν το 22-20 και πήραν τη νίκη, μια νίκη πολύ αγχωτική αφού η ελληνική ομάδα κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια μέσα στο «σπίτι» της την τουρκική ομάδα.

Να σημειωθεί ότι πριν τον αγώνα η ελληνική ομάδα και ο πασαδόρος Φώτης Ρέντζιος χρειάστηκε να μείνει στο ξενοδοχείο λόγω τροφικής δηλητηρίασης.

Tα σετ: 25-19, 25-16, 26-28, 20-25, 22-20

Τουρκία (Ντουτσελέρ): Γκουρμπούζ 22 (19/45 επ., 3 μπλοκ), Ουζούν 17 (10/18 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Τουμέρ 15 (11/15 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Ουστουντάγκ 6 (1/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Λαγκουτζίγια 9 (5/24 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ. – 27% άριστες), Τοκατλιόγλου 13 (10/23 επ., 3 μπλοκ, 39% υπ. – 28% άριστες) / Νταϊόγλου (λ, 56% υπ. – 22% άριστες), Μπαϊράμ (λ, 54% υπ. – 31% άριστες), Κιρκίτ 3 (1/4 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Μποζ 1 (1/1 επ.), Γιαλτσίν.

Ελλάδα (Νανάς): Χάκας 9 (6/11 επ., 3 μπλοκ), Μποζίδης 11 (6/7 επ., 5 άσοι), Κεσεσίδης 4 (3/8 επ., 1 άσος), Μούχλιας 24 (23/51 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 22 (20/48 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ. – 44% άριστες), Στράτος 8 (8/23 επ., 36% υπ. – 21% άριστες) / Σωνάκης (λ, 25% υπ. – 25% άριστες), Χανδρινός, Παπαδημητρίου 2 (2/3 επ., 43% υπ. – 14% άριστες), Καλαγασίδης.