Κατατρόπωσαν (και) την Τουρκία και βλέπουν τελικό οι κοριτσάρες της Εθνικής Ελλάδας!

Μία ακόμα απίστευτη εμφάνιση έκαναν τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά απέναντι στην Τουρκία αυτή την φορά την οποία νίκησαν με 84-55 και προκρίθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία της Εθνικής Γυναικών στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ!

Μπορεί στην πρώτη περίοδο να μην ήταν καλή η Εθνική, όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά με την άμυνα ζώνης «όπλο» και την εξαιρετική εμφάνιση της Λύμουρα η Ελλάδα πήρε μία τεράστια πρόκριση με σημείο «εκτόξευσης» της διαφορά του σκορ στο ματς την τρίτη περίοδο!

Ακόμα να πούμε ότι μετά από αυτή την νίκη πρόκριση η Ελλάδα θα δώσει το παρών με απευθείας πρόκριση στο Μουντομπάσκετ Γυναικών της Ισπανίας του χρόνου.

Προβάδισμα με σούπερ δεύτερο δεκάλεπτο!

Ο προημιτελικός ανάμεσα στην Εθνική μας και την Τουρκία ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές στην επίθεση και απλά είχαμε το προβάδισμα με 3-2 (στο 3′) χάρη σε τρίποντο της Καλτσίδου, όμως είχαμε πρόβλημα καθώς η Σπανού είχε ήδη 2 φάουλ. Η Τουρκία με ένα συνολικό σερί 11-0 και 2/2 τρίποντα πέρασε μπροστά με 11-3 (στο 6′) με την Ελλάδα να μην παίζει καθόλου καλά. 2 λεπτά πριν το τέλος του δεκάλεπτου το σκορ ήταν 13-6, ενώ η ολοκλήρωση του μας βρήκε πίσω με 15-10.

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά προσπαθούσαν να μειώσουν το σκορ, όμως η μεγάλη ευστοχία της Τουρκίας και τα λάθη μας στην επίθεση (22-12 στο 12′ για πρώτη φορά) δεν μας βοήθησαν. Ένα εξαιρετικό σερί της Εθνικής 8-0 με πρωταγωνίστριες τις Λύμουρα και Σπανού έφερε το σκορ στο 22-20 (στο 14′) και μας έβαλε και πάλι στο ματς. Στο 17ο λεπτό η Ελλάδα με το πρώτο καλάθι της Μάλτση μείωσε στον πόντο (27-26), ενώ λίγο αργότερα η Χριστινάκη με λέι απ μας έβαλε μπροστά στο σκορ με 28-27. Το πρώτο μέρος έληξε τελικά με 36-30 υπέρ της Εθνικής μας!

Απίστευτη τρίτη περίοδος και… πρόκριση!

Το δεύτερο μέρος του προημιτελικού στην Πράγα, βρήκε την Ελλάδα να ξεκινάει πολύ δυνατά και με ένα εντυπωσιακό σερί 7-0 «εκτόξευσε» την διαφορά στο +13 (43-30 στο 22′) και πλέον είχε το πλεονέκτημα για την πρόκριση στα ημιτελικά παρότι το ματς ήθελε ακόμα πολύ ώρα. Στο 25ο λεπτό η κορυφαία παίκτρια της Εθνικής η Λύμουρα με τρίποντο έστειλε και πάλι την διαφορά στο +13 (48-35) και με «όπλο» την άμυνα ζώνης η Ελλάδα κρατούσε την τύχη στα χέρια της. Στα τελευταία 2 λεπτά του δεκάλεπτου οι Ελληνίδες ήταν μπροστά με 51-39, με την τρίτη περίοδο εντέλει να λήγει με 57-40 και την διαφορά στο μεγαλύτερο σημείο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική ομάδα μπήκε με σκοπό να διαφυλάξει το τεράστιο προβάδισμα που είχε και να προκριθεί στα ημιτελικά για πρώτη φορά. Με καλάθι της Καλτσίδου περίπου 8 λεπτά πριν το φινάλε του προημιτελικού η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +19 (61-42) και πλέον η πρόκριση ήταν σε… ελληνικά χέρια, καθώς τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Στο τελευταίο 5λεπτο του παιχνιδιού ο νικητής είχε κριθεί και αυτός ήταν η Εθνική μας καθώς τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει πλέον με το σκορ να είναι 69-48 και την διαφορά πάνω από τους 20 για πρώτη φορά. Τελικό σκορ 84-55 με την Εθνική Γυναικών να πανηγυρίζει την πρόκριση στην ζώνη των μεταλλίων και την απευθείας συμμετοχή στο Μουντομπάσκετ το 2018!

Η MVP

Κορυφαίες για την Εθνική ομάδα ήταν η αρχηγός μας Εβίνα Μάλτση με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ κάνοντας double double και η Λολίτα Λύμουρα με 7 πόντους και 10 ασίστ. Από την Τουρκία ξεχώρισε η Χόλινγκσγουορθ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι αριθμοί με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον από το ματς είναι τα 11/21 τρίποντα της Ελλάδας (55%) και τα 35 ριμπάουντ έναντι 28 της Τουρκίας η οποία «πνίγηκε» στην άμυνα ζώνης.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 30-36, 40-57, 55-84

Τουρκία: Μπίλγκιτς 2, Τσόρα 1, Τουργκούτ 11, Ντεμιρμέν, Τσαγκλάρ 6, Αλμπέν 10(2), Κανίτεζ 3 (1), Χόλινγκσγουόρθ 15, Ουνέρ, Σενιουρέκ 1, Κοκσάλ 6(2), Ουράλ

Ελλάδα: Σταμολάμπρου 6(2), Σταμάτη, Λύμουρα 7(1), Σπυριδοπούλου 3(1), Μάλτση 25(3), Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 3(1), Κοσμά, Σπανού 11, Καλτσίδου 10(2), Χριστινάκη 91), Φασούλα 6

Πηγή: basketblog.gr