Έχασε από τα Νησιά Φερόε η Ελλάδα που προκρίνεται πια μόνο μέσω της τριπλής ισοβαθμίας

Την ήττα με 25-24 από τα Νησιά Φερόε γνώρισε η Εθνική Ελλάδας χάντμπολ των γυναικών στο ΟΑΚΑ.

Η παρέα της Εβρίτισας Μάγδας Κεπεσίδου δεν τα κατάφερε κόντρα στα Φερόε και πλέον προκρίνεται στα τελικά του Euro 2018 μόνο με τριπλή ισοβαθμία, αν δηλαδή αν η Φινλανδία νικήσει αύριο τα Νησιά Φερόε.

Κάποια λάθος σφυρίγματα του διαιτητή στα τελευταία λεπτά του αγώνα, στέρησαν από την Εθνική μας την ευκαιρία να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Σε ένα ακόμα ματς η Λαμπρίνα Τσάκαλου με 10 γκολ ξεχώρισε για την ελληνική ομάδα, ενώ για τις φιλοξενούμενες η Μπρίμνες ήταν πρώτη σκόρερ με 7 γκολ.

Αγωνιστικά η Εθνική είχε κακό πρώτο ημίχρονο, αφού βρέθηκε να χάνει με 15-10 και 16-10 στις αρχές του δευτέρου μέρους. Ωστόσο σταδιακά ανέβασε την απόδοση της και βελτίωσε αισθητά την εικόνα της. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μειώσει στο γκολ στο 47’ (20-19) με την Λογδανίδου, στο 55:30 (23-22) με την Μούρνου και 24-23 με την Βαφειάδου στο 58:35 (24-23). Στην τελευταία επίθεση της φιλοξενούμενης ομάδας η οποία κράτησε παραπάνω από ένα λεπτό σκόραρε η Γιόχανσεν -μετά από δύο λάθος αποφάσεις των διαιτητών- για το 25-23. Σχεδόν με τη λήξη η Τσάκαλου διαμόρφωσε το τελικό 25-24.

Γενικά κάποια λάθη στην άμυνα και η έλλειψη καθαρού μυαλού στις ειδικές καταστάσεις με αριθμητικό πλεονέκτημα στοίχησαν από την Εθνική ένα θετικό αποτέλεσμα.

ΝΗΣΙΑ ΦΕΡΟΕ- ΕΛΛΑΔΑ 25-24

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 4-3, 6-5, 10-7, 11-9, 15-10 (ημχ.), 17-12, 18-16, 19-18, 21-19, 23-22, 25-24

ΝΗΣΙΑ ΦΕΡΟΕ (Σκοτ Χάρινγκτον): Πέτερσεν Β., Γιόενσεν, Κρόστειγκ 1, Λάρσεν 1, Σουναντότιρ, Γιόχανσεν 2, Χένεμπεργκ 6, Μπρίμνες 7, Ντάνμπεργκ, Σαμούελσεν 5, Πέτερσεν Τ., Ελίασεν Α., Ελίασεν Τ., Μπράντεμπουργκ, Γιόχανσεν 3.

ΕΛΛΑΔΑ (Μενέλαος Δανήλος): Κεπεσίδου, Διακογιάννη, Ανδρίτσου, Αργυροπούλου, Παπανικολάου 3, Μούρνου 2, Μάστακα 2, Λογδανίδου 3, Μακρή, Γκάτσιου, Ζυγούρα 1, Ράτσικα, Σαραντάκου, Μανιά, Βαφειάδου 3, Τσάκαλου 10.
Διαιτητές: Μανέα- Ιλιέσκου (Ρουμανία), Παρατηρητής: Κωνσταντίνου (Κύπρος). Δίλεπτα: 6-3, Πέναλτι: 5/6-5/7