Φινάλε στην σαιζόν με ψηλά το κεφάλι και πολλά οφέλη για την ΑΕ Κομοτηνής!Ντεμπούτο για τον Φωτακάκη

Κάνοντας κατάθεση ψυχής στο παρκέ, η ομάδα της ΑΕ Κομοτηνής γνώρισε την ήττα στην εκπνοή απο την ομάδα των Φαρσάλων με 88-86, στον αγώνα κατάταξης που διεξήχθη στην Μικρα.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην αρχή με τις δυο ομάδες να είναι μαζί μέχρι το 15′ (32-32) με τα Φάρσαλα να παίρνουν προβάδισμα 8 πόντων με την λήξη του ημιχρόνου (48-40).

Το δεύτερο ημίχρονο  ήταν συναρπαστικό, με πολλές ανατροπές κυρίως από την ΑΕ Κομοτηνής που αν και στο 26′ βρέθηκε πίσω με 61-52 με το καλάθι του Φούντα, πέρασε 63-66 και σερί 2-14 με την εκπληκτική τριάδα των Κουτσοβασίλη, Καραμπέκη και Σταματέλου στο 29′ και έκλεισε προηγούμενη 65-67 την τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα Φάρσαλα με 4 τρίποντα των Αναγνωστόπουλου, Μακρή και 2 του Φούντα ξέφυγε στο 35′ με 79-71, αλλά η ομάδα του Κοκκινόπουλου απάντησε επίσης από την γραμμή του τριπόντου και πέρασε μπροστά 83-86 με νεό μεγάλο σερί σε 4-15 σε τρία λεπτά. Εκεί μίλησε και πάλι ο πολύπειρος πάουερ φόργουορντ των Φαρσάλων πρώτα με τρίποντο αρχικά και ισοφάρισε σε 86-86 στα 40” πριν το τέλος, και έδωσε τη νίκη στην εκπνοή στην ομάδα του μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα της ΑΕΚ.

Ντεμπούτο με το ανδρικό πραγματοποίησε ο Νίκος Φωτακάκης, ο οποίος αγωνίζεται στο παιδικό τμήμα. Με αυτο το παιχνίδι ολοκληρώθηκε η σαιζόν για την ομάδα της Κομοτηνής.

Δεκάλεπτα: 23-24, 48-40(ημίχρονο), 65-67, 88-86(τελικό αποτέλεσμα)

ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Λιάγκας): Παπακώστας 10 , Ντίνος 8 (2), Ίλτσογλου 6, Αναγνωστόπουλος Χ. , Ντόνας 5 (1), Αναγνωστόπουλος Γ. 27 (4), Μακρής 8 (2), Λούτας , Φούντας 18 (1), Κούργιας 6.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 16 (2), Φωτακάκης, Βάκρινος 9 (1), Κουτσοβασίλης 21 (3), Καραμπέκης 30, Σαριμπαλίδης, Παλλάκης 10 (2)