Στον τελικό του Final 4 της ΕΚΑΣΑΜΑΘ το Δημοκρίτειο Κομοτηνής!

Το Δημοκρίτειο Κομοτηνής θα είναι ο αντίπαλος της Ελευθερούπολης στον τελικό του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, μετά την επικράτηση του με 77-50 επί της Φιλίας Ορεστιάδας στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» της Αλεξανδρούπολης.

Στην 1η περίοδο το Δημοκρίτειο είχε το προβάδισμα, αλλά η Φιλία ήταν κοντά στο σκορ (17-11). Ωστόσο, από το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Ροδόπης να προηγείται με 39-26. Οι Εβρίτες δεν μπόρεσαν να μαζέψουν τη διαφορά και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 63-41 υπέρ των Κομοτηναίων και το τελικό 77-50 δεν άφησε κανένα περιθώριο περισσότερων συζητήσεων.

Ο τελικός Δημοκρίτειο – Ελευθερούπολη, αλλά και ο μικρός τελικός Λεύκιππος – Φιλία, θα διεξαχθούν εκτός απροόπτου στην Ξάνθη.

Πριν την έναρξη του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του προπονητή του Δημοκρίτειου Αλέκου Καρυπίδη που έφυγε πριν λίγες μέρες από την ζωή.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 39-26, 63-41, 77-50

Σε επόμενη ανάρτηση θα ακολουθήσει πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον αγώνα.