Ήττα για την Εθνική Ελλάδας στο πρώτο της φιλικό με την Τυνησία

Η Εθνική Ανδρών με τους Εβρίτες Τζούριτς, Γκαρά, Ανδρεάδη και Κουμεντάκη στη σύνθεση της γνώρισε την ήττα με 0-3 (21-25, 23-25, 22-25) από την Τυνησία στην πρώτη φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του Ρέντη, στα πλαίσια της προετοιμασίας ενόψει της συμμετοχής μας στον προκριματικό όμιλο του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Αυτό ήταν ένα πρώτο ξεμούδιασμα για τη γαλανόλευκη που ουσιαστικά λειτουργεί σαν προπόνηση για τη Εθνική μας που από αύριο θα είναι πλήρης και μέρα με την ημέρα θα βρίσκει ρυθμό, θα ανεβάζει στροφές και θα βγάζει συμπεράσματα. Τη φιλική αναμέτρηση παρακολούθησε ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ, Γιώργος Καραμπέτσος και ο Γενικός Γραμματέας, Νεκτάριος Χαλβατζής. Οι δυο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για αύριο στις 7μ.μ

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής, Κώστας Αρσενιάδης ξεκίνησε με τον Τζούριτς διαγώνιο, ακραίους τους Κουμεντάκη- Πρωτοψάλτη, κεντρικούς τους Ανδρεάδη- Πανταλέων, πασαδόρο τον Τερζή και λίμπερο τον Στεφάνου.
Στο πρώτο σετ, αμφότερες οι ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους με την Εθνική μας να προηγείται με 18-17 και την Τυνησία με ένα σερί να προσπερνά για το 18-21. Ο Τακουρίδης πέρασε στη θέση του Πανταλέοντα και ο Σωτηρίου σε αυτή του Πρωτοψάλτημε το σετ να ολοκληρώνεται 21-25.

Στο δεύτερο σετ, ξεκίνησε ο Τακουρίδης στο βασικό σχήμα. Οι Τυνήσιοι είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση (8-10) με τους διεθνείς μας να βρίσκουν λύσεις σε μπλοκ κι επίθεση και να παίρνουν προβάδισμα (21-16). Όπως και στο πρώτο σετ, η ελληνική ομάδα έχασε τη συγκέντρωσή της και το 23-19 μετατράπηκε σε 23-25 με τον Χάμζα Νάγκα να δυσκολεύει την υποδοχή της γαλανόλευκης από το σερβίς για το 0-2σετ.

Στο τρίτο σετ ξεκίνησε ο Στιβαχτής στην πάρα με τους διεθνείς μας να μπαίνουν καλύτερα από τα δυο προηγούμενα σετ και να φτάνουν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με +4 (16-12). Οι Τυνήσιοι κατάφεραν να ανατρέψουν και πάλι την εις βάρος τους διαφορά για το 18-20. Ο Κουμεντάκης μείωσε σε 22-23 αλλά στην κόντρα επίθεση ο Τζούριτς δέχτηκε μπλοκ για το 22-24 με το σετ να ολοκληρώνεται 22-25 (0-3).

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δυο ομάδες έπαιξαν ακόμα δυο σετ με τον Αρσενιάδη να ξεκουράζει τον Τζούριτς και το Σωτηρίου να αγωνίζεται στη θέση του και τον Κοκκινάκη να μπαίνει αντί του Πρωτοψάλτη. Το τέταρτο αυτό σετ πήγε πόντο πόντο και το κατέκτησαν οι φιλοξενούμενοι με 22-25.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, Σωτηρίου και Κοκκινάκης έπαιξαν στα άκρα ενώ διαγώνιος αγωνίστηκε ο Ζουπάνι και λίμπερο ο Γκαράς με την Εθνική μας να το κατακτά με 15-11.

Ελλάδα (Αρσενιάδης): Τζούριτς 18 (17/34 επ., 1 μπλοκ),. Τερζής 1 (1/1 επ.), Ανδρεάδης 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (9/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 29% άριστες), Πρωτοψάλτης 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 77% υπ. – 46% άριστες), Πανταλέων, Στεφάνου –λ (73% υπ. – 55% άριστες) / Γκαράς –λ, Στιβαχτής 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. – 39% άριστες), Τακουρίδης 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου 12 (11/15 επ., 1 μπλοκ).

Τυνησία (Τζιακόμπε): Χμισί 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Γιουϊνί 18 (13/29 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 68% υπ. – 42% άριστες), Ναγκά 11 (9/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μοαλά 10 (7/20 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 40% άριστες), Καντί 12 (10/13 επ., 2 μπλοκ), Μπεν Σλιμάνε 2 (1/1 επ., 1 άσο), Αγκρεμπί –λ (60% υπ. – 33% άριστες) / Μπεν Ταρά, Μπεν Σείχ, Μπεν Γιουσέφ.