Ήττα στο ντέρμπι τίτλου στις Σέρρες για τον ΓΑΣ Κομοτηνή, πρωταθλητής παρά δύο αγωνιστικές ο Πανσερραϊκός!

Ο Πανσερραϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι τίτλου που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Ομόνοιας Σερρών, με τις “κόκκινες” να κερδίζουν τον ΓΑΣ Κομοτηνή με 55-49 και έτσι εξασφάλισε δύο στροφές πριν το τέλος την κατάκτηση του πρωταθλήματος Γυναικών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού, όπως αναφέρει το serresbasket, στο εναρκτήριο δεκάλεπτο μετά το νευρικό ξεκίνημα (7-4, 4:30) οι γηπεδούχος ανέβασαν την απόδοσή τους αποκτώντας πλεονέκτημα 11 πόντων στο 9′ (17-6). Η περίοδος έληξε 17-7.

το δεύτερο δεκάλεπτο οι «κόκκινες» υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, έχασαν το προσανατολισμό τους στο παρκέ δίνοντας έτσι την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να αντεπιτεθούν. Οι Θρακιώτισσες μείωσαν σε 20-18 (3:37) και 22-20 (2:00). Στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου ο Πανσερραϊκός συνήλθε κάπως και οι δύο ομάδες αποχώρησαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 28-20.

Στη τρίτη περίοδο δεν παίχθηκε μπάσκετ υψηλού επιπέδου, αλλά παρόλα αυτά οι «λιονταρίνες» διατηρούσαν απόσταση ασφαλείας από τον ΓΑΣ Κομοτηνή (32-22, 3:20). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 40-28.

Στη τέταρτη περίοδο οι «κόκκινες» «έτρεξαν» 9-0 σερί ανεβάζοντας τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη (49-28, 7:51). Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα ο αγώνας έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις Κομοτηναίες να γνωρίζουν στο τέλος τιμητική ήττα και τους φιλάθλους να αποθεώνουν τις αθλήτριες και τον προπονητή του Πανσερραϊκού.

Διαιτητές: Γιαννούλης – Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 17-7, 28-20 (ημ.), 40-28, 55-49

Πανσερραϊκός (Μάρκου):  Χύσα 9, Τσάντα 6, Κουζάλη 8, Πελτέκη 17 (1), Κουτούση 6, Πιτσιάβα 9 (1), Πλεύρη, Σιάκκα, Μανάφη, Γιαουράκη, Μηλιούδη.

ΓΑΣ Κομοτηνή (Ζάντζας): Βαμένου 2, Μαργαρίτη 4, Τσακίρη 12, Λιούρτα 8, Νικολαΐδου 11, Δημητρακούδη 8, Μήλιου 4, Κωστοπούλου.