Στον τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος το ΓΕΛ Σουφλίου!

Έχει βαλθεί να τους τρελάνει όλους φέτος το Γενικό Λύκειο Σουφλίου το οποίο επικράτησε πριν λίγο 3-1 σετ (25-23, 25-18, 18-25, 25-22) του 3ου ΓΕΛ Καλαμάτας και προκρίθηκε στον τελικό του Παννελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος Βόλεϊ αγοριών.

Μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση και ανατροπές η εβρίτικη ομάδα κατάφερε να σφραγίσει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Παρασκευής 28/4 (11:30 LIVE από το SportsAddict), όπου και θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Σχολή Μωραΐτη – Grammar School Λεμεσού.

Το σχολείο της Καλαμάτας έκανε καλύτερο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 8-3, αλλά οι Σουφλιώτες έκαναν ένα τρμερό σερί και έφτασαν να προηγούνται με 17-10! Το σχολείο από την Πελοπόννησο όμως επέστρεψε στο παιχνίδι και μείωσε σε 19-17. Το Σουφλί παρέμεινε μπροστά μέχρι το 21-21 όταν και ισοφάρισε η Καλαμάτα. Μέχρι το 23-23 οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, αλλά με δύο καθοριστικούς πόντους το σχολείο του Έβρου κατέκτησε το 1ο σετ με 25-23.

Στο 2ο σετ το ΓΕΛ Σουφλίου είχε το πάνω χέρι και δεν δυσκολεύτηκε να το πάρει, με τον πίνακα να γράφει 25-18. Στο 3ο μπορεί οι Θρακιώτες να έκαναν καλή αρχή (4-0), αλλά οι Πελοποννήσιοι έκαναν την αντεπίθεση τους και πέρασαν μπροστά με 8-5. Η Καλαμάτα συνέχισε να έχει το προβάδισμα το οποίο έφτασε στο 20-14 και τα πράγματα έγιναν δύσκολα για το Σουφλί. Τελικά η ομάδα του κ. Πολιτόπουλου πήρε το σετ με 25-18 και μείωσε σε 2-1.

Στο 4ο και τελευταίο σετ το ΓΕΛ Καλαμάτας προηγήθηκε με 9-7 και 15-14, αλλά το Σουφλί βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και καθάρισε το ματς. Ισοφάρισε αρχικά σε 16-16 και στη συνέχεια έκανε το 20-16 και το 21-17. Το τελικό 25-22 έδωσε τη νίκη στους Σουφλιώτες του κ. Κάβουρα.