Αυλαία σε μία απόλυτα επιτυχημένη σεζόν για τον Εθνικό – Ο ΠΑΟΚ στα ημιτελικά!

Μία απόλυτα πετυχημένη σεζόν αν αναλογιστούμε το με ποιες φιλοδοξίες ξεκίνησε η χρονιά ολοκληρώθηκε για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης!  Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη αποχαιρέτησε τη φετινή Volley League με το κεφάλι ψηλά, αποκλειόμενος απ’ τον ΠΑΟΚ, με τον δικέφαλο να επικρατεί σήμερα για δεύτερη φορά στη σειρά και να παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Ο Εθνικός στο πρώτο σετ, ιδίως μετά τα πρώτα λεπτά, όπου ο ΠΑΟΚ είχε αποκτήσει μία μικρή διαφορά (2-4) ήταν καταπληκτικός. Εκείνο το χρονικό σημείο ήταν και το τελευταίο όπου ο δικέφαλος είχε το προβάδισμα στο πρώτο σετ. Ο Εθνικός από κει και πέρα παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ, με τον “μαέστρο” Χαριτωνίδη και τους Παλέντζα και Βανέγκας να τελειώνουν τις μπάλες, απέκτησε το προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ (8-6). Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τους αθλητές του Σάκη Μουστακίδη να κυριαρχούν στο παρκέ και να είναι ανώτεροι σε όλους τους τομέις. Ο Στίγγας κατέβαζε τον διακόπτη με το εξαιρετικό για άλλη μία φορά μπλοκ του (είχε ήδη 3 στο πρώτο σετ), ο Εθνικός είχε καλό σερβίς (3 άσσοι) και στην επίθεση συνέχισε να έχει υψηλά ποσοστά και έτσι φυσιολογικά έφτασε στο 1-0 σετ (25-16).

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και απέκτησε βραχεία κεφαλή στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8). Ο δικέφαλος συνέχισε σ’ αυτόν τον ρυθμό, με τον Εθνικό στο ίδιο διάστημα να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα, ιδίως στην υποδοχή και να μην κάνει τίποτα απ’ όσα έκανε σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό στο πρώτο σετ και έτσι να βρίσκεται πίσω στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-16. Η κατακόρυφη άνοδος της απόδοσης των Ντάντε και Στάροβιτς σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου σετ, δεν άφησε περιθώρια στον Εθνικό να μπει στη διεκδίκησή του και ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-1 (15-25).

Φουριόζος μπήκε ο ΠΑΟΚ και στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 0-3, αλλά ο ΕΘνικός αντέδρασε και έκανε το 6-6 με μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Λεάλ. Οι δύο επόμενοι πόντοι κατέληξαν στους φιλοξενούμενους και πήγαν προηγούμενοι στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 6-8. Ο Στίγγας με το τέταρτο μπλοκ του στο ματς εκείνη τη στιγμή ισοφάρισε για τον Εθνικό (8-8), όμως στη συνέχεια ακολούθησαν κάποια λάθη απ’ τον Εθνικό ακι σε συνδυασμό με κόντρα μπάλες που πήραν οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 12-16. Η διαφορά των τεσσάρων πόντων παρέμενε 14-18, με τον Βανέγκας με εξαιρετικό πλασέ σε τριπλό μπλοκ να μειώνει στους τρεις 16-19. Η ψαλίδα έπειτα άνοιξε με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 16-22. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 18-22, ο Παλέντζας πήγε στο σερβίς, ο Κοντοστάθης έβγαλε εξαιρετική άμυνα στην επίθεση του ΠΑΟΚ και η διαφορά έπεσε ακόμη περισσότερο μετά από “φιλέ” των φιλοξενούμενων. Ο διαγώνιος του Εθνικού όμως έκανε λάθος στο επόμενο σερβίς του, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 19-23 αρχικά και το 19-24 έπειτα και να κατακτά το τρίτο σετ με 21-25 κάνοντας το 1-2 σετ.

Στο τέταρτο ο ΕΘνικός προηγήθηκε 4-3, αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε το 4-5 μ’ έναν πόντο που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχβν και της κερκίδας. Ο Παλέντζας απέναντι σε τριπλό μπλοκ έκανε το 5-5, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με τον Σαφράνοβιτς να στέλνει την ομάδα του προηγούμενη στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8). Ο Εθνικός έμεινε κοντά μέχρι το 9-10, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα σερί στη συνέχεια και με τον άσσο του Ντάντε να φτάνει στο 10-13 και να διατηρεί το +3 ως το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16).  Η διαφορά αυτή αυξήθηκε στη συνέχεια στους πέντε (15-20), με τον Σάκη Μουστακίδη να περνά στο παρκέ σε κείνο το σημειο τους Χατζόπουλο, Βλαχόπουλο και τον 16χρονο Δημήτρη Μούχλια. Η συγκεκριμένη εικόνα, δεν ήταν κάτι το ξένο στο κοινό της πόλης, που έχει δει και σε άλλα ματς τον πιτσιρικά διαγώνιο απ’ το Σουφλί να παίρνει χρόνο συμμετοχής, κάτι που συνέβη και με τον συνομήλικο του λίμπερο Δημήτρη Μύρο μέσα στη χρονιά, καθώς και με πάμπολλους αθλητές όλα αυτά τα χρόνια. Με το σκορ στο 19-23 ο προπονητής του Εθνικού, πέρασε ακόμα δυο παιδιά της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο τους Χαραλαμπίδη και Καβαρατζή με τα παιδιά της ομάδας να κερδίζουν το παρατεταμένο χειροκρότημα. Στο 20-24 η ιαχή “Εθνικός,Εθνικός” δόνησε το Μ. Παρασκευόπουλος και παρά το γεγονός πως έγινε το 20-25, το χειροκρότηα ήταν θερμότατο και στην λήξη για τους αθλητές του Εθνικού, που υπερέβησαν εαυτούς φέτος και έκανα μία πολύ καλή χρονιά τηρουμένων των αναλογιών.

Το χειροκρότημα ήταν θερμότατο και απ’ τους οπαδούς του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στο κλειστό και αποθέωσαν την ομάδα τους, ζητώντας απ’ τους παίκτες το πρωτάθλημα, με τους αθλητές του δικεφάλου να ανταποδίδουν το χειροκρότημα.