“Σοκ” στις καθυστερήσεις για την Ξάνθη που έχασε μεγάλη ευκαιρία για διπλό στα Γιάννενα!

Πολύ μεγάλη ευκαιρία να αναπτερώσει τις ελπίδες της για τα πλέι οφ έχασε η Ξάνθη στα Γιάννενα, με τους ξανθιώτες παρότι είχαν το προβάδισμα χάρις το τέρμα του Βασιλακάκη στο 60′ δεν κατάφεραν να διαφυλάξουν μέχρι το φινάλε τη νίκη, με τον Ζάιρο στο 91′ να ισοφαρίζει. Με δέκα ολοκλήρωσε το ματς η Ξάνθη καθώς αποβλήθηκε στο φινάλε ο Χρήστος Λισγάρας.

Η ξανθιώτικη ομάδα με την 8η φετινή της ισοπαλία και παράλληλα 3η σε εκτός έδρας αναμέτρηση έχει πλέον 41 βαθμούς.

Το «φιλμ» του αγώνα σύμφωνα με το επίσημο σαιτ της ομάδας:

3’ Λάζιτς, Σολτάνι, Βασιλακάκης και Λουσέρο συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να κάνει το άστοχο σουτ.
15’ Ο Ζάιρο έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι με το σουτ του Κούτρη να είναι άστοχο.
17’ Το φάουλ του Χαμζά πέρασε άουτ.
25’ Ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε το σουτ του Ακόστα.
28’ Την επικίνδυνη σέντρα του Σολτάνι απομάκρυνε σε κόρνερ ο Κούτρης.
33’ Από μακριά ο Ντε Λούκας επιχείρησε το σουτ για να περάσει η μπάλα ψηλά άουτ.
41’ Το σουτ του Ζάιρο μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
44’ Ο Γουάλας έκανε την καρφωτή κεφαλιά με τον Πασχαλάκη να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.
45’ Το σουτ του Λάζιτς πέρασε λίγο άουτ.
59’ Το διώξιμο του Ακόστα μετατράπηκε σε κόρνερ από τον Πασχαλάκη και στην εξέλιξη της φάσης μετά από σέντρα του Πιτσέλι η κεφαλιά του Λισγάρα πέρασε άουτ.
60’ Ο Βασιλακάκης με πλασέ νίκησε στο τετ α τετ τον τερματοφύλακα κάνοντας το 0-1.
65’ Άστοχο το φάουλ του Κοζορώνη.
69’ Το φάουλ του Πιτσέλι πέρασε άουτ. Στην επόμενη φάση ο Λισγάρας έκανε την άστοχη κεφαλιά.
72’ Το σουτ του Κόντε μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
75’ Ο Ζάιρο πέρασε τον Λισγάρα κι έκανε το πλασέ με τον Καρασαλίδη να αποκρούει με προβολή λίγο πριν την γραμμή διώχνοντας τον κίνδυνο.
81’ Ο Ζίβκοβιτς πρόλαβε τον Κόντε και με διπλή προσπάθεια έδιωξε την μπάλα.
91’ Ο Ζάιρο με σουτ από κοντά έκανε το 1-1.

Διαιτητής και κάρτες

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Στυλιαράς (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας) με βοηθούς τους κ.κ. Ποντίκης Κωνσταντίνος (ΕΠΣ Πρέβεζας) – Mεϊντανάς Ανδρέας (ΕΠΣ Αχαϊας) ενώ 4ος διαιτητής ο Νίκος Πουλιμάς της ΕΠΣ Κέρκυρας.
Κίτρινες: 31’ Κόντε, 38’ Μπαξεβανίδης, 45’ Βασιλακάκης, 56’ Σολτάνι, 78’ Λισγάρας, 86’ Γουάλας.
Κόκκινη: 94′ Λισγάρας

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Ζάιρο, Μπέριος (82’ Νικολιάς), Τζημόπουλος (30’ λ.τρ. Κοζορώνης), Γιάκος, Κούτρης, Γαρουφαλιάς (66’ Κοροβέσης), Καρανίκας, Κόντε, Ακόστα
Xanthi FC (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Σολτάνι (55’ λ.τρ. Πιτσέλι), Λάζιτς, Βασιλακάκης (83’ Μεχία), Γιουνές (74’ Ράνος).