Επικράτησε του Ανατόλια και τώρα… περιμένει η Νίκη Αλεξανδρούπολης!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε η σεζόν για τη Νίκη Αλεξ/πολης η οποία επικράτησε 3-1 σετ του Ανατόλια στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» για την 18η και τελευταία αγωνιστική του 2ου υποομίλου του Β’ ομίλου της Α2 κατηγορίας βόλεϊ των γυναικών.

Ωστόσο δεν είναι σίγουρο ότι αυτό ήταν το τελευταίο φετινό ματς για τα κορίτσια του Γιάννη Ανδρεάδη τα οποία θα πρέπει να περιμένουν κάτι λιγότερο από 24 ώρες για να μάθουν αν θα συμμετάσχουν στα μπαράζ ανόδου για την Α1.

Αυτό συμβαίνει διότι η ΕΟΠΕ δεν όρισε την ίδια μερά με τον αγώνα της Νίκης το άλλο κρίσιμο παιχνίδι ανάμεσα στο Ναύαρχο Βότση και τη ΧΑΝΘ, αλλά αύριο Κυριακή στις 18:00. Αυτή τη στιγμή η ομάδα του Έβρου είναι στην 2η θέση που οδηγεί στα μπαράζ, με τη ΧΑΝΘ να ακολουθεί 2 βαθμούς πίσω. Έτσι, στο αυριανό παιχνίδι η Νίκη θέλει ήττα της ΧΑΝΘ από τον Βότση έτσι ώστε να βρεθεί αυτή στα μπαράζ. Ήδη πάντως η χρονιά χαρακτηρίζεται άκρως επιτυχημένη για τη θρακιώτικη ομάδα.

Όσο αφορά τώρα το παιχνίδι με το Ανατόλια, η Νίκη ξεκίνησε πολύ καλά παίρνωντας το 1ο σετ με 25-14. Στο 2ο η ομάδα της Θεσ/νίκης που ταξίδεψε στην Αλεξανδρούπολη με μόλις 7 παίκτριες ισοφάρισε σε 1-1 με 21-25, αλλά οι γηπεδούχες έδειξαν το σοβαρό τους πρόσωπο και καθάρισαν το ματς στα επόμενα δύο σετ. Πήραν το 3ο με 25-13 και το 4ο με 25-14, με την Καλογεροπούλου να είναι και πάλι εξαιρετική στη θέση του λίμπερο.

Συνθέσεις:

Νίκη Αλεξ/πολης: Καράμπαλη, Νικολαΐδου, Σιούγγαρη, Παπάζογλου, Παρισάκη, Καρακύκλα, λ- Καλογεροπούλου. Αλλαγές: Λογαρά, Ζυγερίδου, Νικολάου.

Ανατόλια: Χαλιαμπάλια, Καλπάκη, Βούζα, Παπαδοπούλου, Χοτοκουρίδου, Παφίλη, λ- Κωτούλα. Αλλαγές: Ρεϊζόγλου.