Photos: 30 κλικ απο την συγκλονιστική νίκη του 3ου ΓΕΛ Ξάνθης επί του 2ου ΓΕΛ Κομοτηνής

Καταπληκτικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των νεαρών μαθητών που γέμισαν τις εξέδρες του ΔΑΚ Ξάνθης διεξήχθη για την Β’ φάση του Σχολικού πρωταθλήματος μπάσκετ Λυκείων ΑΜ-Θ, με το 3ο ΓΕΛ Ξάνθης να κερδίζει με 42-40 το 2ο ΓΕΛ Κομοτηνής και πλέον να παίζει ξανά την Παρασκευή κόντρα στο 6ο ΓΕΛ Καβάλας με στόχο την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Πανελλήνιου.

Οι παίκτες της Αλίκης Μιχαλοπούλου μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς ξεκινώντας με εντυπωσιακό τρόπο(7-0), με την ομάδα της Χρυσής Γκράνα να βγάζει αντίδραση και με το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου να μειώνει σε 13-7. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με την ομάδα της Ξάνθης ελαφρώς καλύτερη καταφέρνοντας μάλιστα να αυξήσει την διαφορά της στο +9(22-13).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και με πολύ καλή παρουσία σε επίθεση αλλά και άμυνα έτρεξαν σερί 9-16 και κατάφεραν να βάλουν “φωτιά” στο παιχνίδι μειώνοντας στο καλάθι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με μάχες κάτω απο τα καλάθια των δύο ομάδων με την ομάδα της Ξάνθης να βγάζει τρομερό πάθος στο φινάλε και να φτάνει σε μια σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο με 42-40.

Κορυφαίοι για το 3ο ΓΕΛ Ξάνθης οι Πατσής και Μαντζουράνης, χωρίς να υστερήσει κάποιος με τους ξανθιώτες να έχουν πλουραλισμό στην επίθεση καθώς σκόραραν σχεδόν όλοι. Απο  την πλευρά του 2ου ΓΕΛ Κομοτηνής ξεχώρισαν οι Καραμανλής, Σαββίδης και Μπορμπίδης

Διαιτητές: Τσακιράκη – Παπαθεολόγου

Δεκάλεπτα: 13-7, 22-13(ημίχρονο), 31-29, 42-40(τελικό αποτέλεσμα)

3ο ΓΕΛ ΞΑΝΘΗΣ(Αλ. Μιχαλοπούλου): Παρπαλάς  3(1), Τσέκης 4, Χαραλαμπίδης 3(1), Γαβρηλίδης, Σαββίδης Παν., Καρανικολίδης  2, Μαντζουράνης 9, Τσολακίδης Βασ., Κυβρακίδης  2, Πατσής  13(1), Ζάρας 2, Ρούμογλου 4

2ο ΓΕΛ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ(Χρ. Γκράνα): Κυμπάρης, Αχυρόπουλος, Καραμανλής  11, Αμπράζης, Μπορμπίδης  12, Μπακαμπάσης, Σαββάκης  2, Λεπίδας, Τσολακίδης Στ., Λαγαμτζής  6(2), Αρβανιτίδης, Σαββίδης Παν. 9