Photos: 20 κλικ απο την πρόκριση των κοριτσιών του 3ου ΓΕΛ Ξάνθης επί του 3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης

Στην επόμενη φάση του Σχολικού πρωταθλήματος μπάσκετ Κοριτσιών Λυκείων προκρίθηκε το 3ο Γενικό Λύκειο Ξάνθης που επικράτησε του 3ου Γενικού Λυκείου Αλεξανδρούπολης με  42-30 στην αναμέτρηση που έγινε στο κλειστό του ΔΑΚ Ξάνθης. Στην επόμενη φάση η ομάδα της Ξάνθης θα υποδεχτεί την Παρασκευή 17 Μαρτίου το 1ο ΓΕΛ Καβάλας.

Οι παίκτριες της Αλίκης Μιχαλοπούλου, που είναι κατά βάση μπασκετμπολίστριες της Ασπίδας Ξάνθης, παρότι δεν μπήκαν καθόλου καλά στο ματς με το πρώτο 8λεπτο να είναι τρομερά άστοχο και για τις δύο ομάδες. Όμως στην συνέχεια τα κορίτσια της ξανθιώτικης ομάδας ανέβασαν στροφές ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 9 πόντους, και με σταθερή απόδοση χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν στη νίκη με 42-30.

Εξαιρετική παρουσία των Ντιλάρα Μεχμέτ Ουστά και της αρχηγού Ειρήνης Χαλκίδου που οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη, απο τις φιλοξενούμενες ξεχώρισαν οι Μαρία και Δόμνα Βασιλειάδου που πέτυχαν τους 28 απο τους 30 πόντους της ομάδας της Αλεξανδρούπολης,

Δεκάλεπτα: 1-2, 20-11(ημίχρονο), 29 – 19, 42 – 30(τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Παπαθεολόγου – Μαρτιγάκης

3ο ΓΕΛ ΞΑΝΘΗΣ(Αλ. Μιχαλοπούλου): Μεχμέτ Ουστά Ντ. 23(5), Τσαουσίδου, Κουτρουβέλη, Χειμαριώτου, Εμβέρ Σουλεϊμάν Ρ.  2, Χατζηχαλήλ Ιλ., Μαμαλίγκατζη, Μπονόβα  1, Χαλκίδου  16

3ο ΓΕΛ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ(Χρ. Γκαρνέτας): Βασιλειάδου Μ.  11(1), Μητιούδη, Κυρτσίδου 2, Γεμουσάκη, Τασίδου, Βαλειάδου Δομν.  17, Βολτέζου, Κανελάκη, Κωτά