Εντός έδρας ήττα με πολλά παράπονα για την διαιτησία για τον ΓΑΣ Κομοτηνής!

Πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση ο ΓΑΣ Κομοτηνή γνώρισε την ήττα από τον Μαντουλίδη με 75-82 για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Μπάσκετ Ανδρών. Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη ήταν μακράν μακριά από τον καλό της εαυτό, ήταν πίσω στο σκορ από την αρχή του αγώνα, έκανε πολλά λάθη και ήταν αρκετά άστοχη.

Όπως αναφέρει στον Παρατηρητή Θράκης ο Κώστας Αβραμίδης, από την αρχή της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ ενώ έφτασαν την διαφορά και τους 10 πόντους (9-19). Ο ΓΑΣ με ένα σερί 5-0 μείωσε σε 14-19 αλλά και πάλι ο Μαντουλίδης αύξησε την διαφορά με το σκορ της πρώτης περιόδου να είναι 16-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να μειώσει την διαφορά η οποία στο16΄έφτασε και τους 15 πόντους 23-38 . Το μόνο που κατάφερε ο ΓΑΣ ήταν να τελειώσει το ημίχρονο βρισκόμενος πίσω στο σκορ 10 πόντους 33-43.

Στην τρίτη περίοδο ο ΓΑΣ ανέβασε στροφές και προσπάθησε να μειώσει την διαφορά . Στο 26΄με τρίποντο του Καναρά η διαφορά μειώθηκε στους 6 πόντους (43-49) αλλά και πάλι κάποια αμυντικά λάθη και όχι καλές επιλογές στην επίθεση έφεραν τον Μαντουλίδη να προηγείται στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με 10 πόντους 52-62.

Στην τελευταία περίοδο οι παίχτες του Νεοκλή Λεμονίδη έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να ξαναμπούν στο παιχνίδι.   Με 5 διαδοχικούς πόντους του Σιμάκη κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 5 πόντους (59-64) 5:30 πριν το τέλος. Στην επόμενη επίθεση του Μαντουλίδη η διαιτητής κυρία  Λάλλα δίνει ανύπαρκτο φάουλ επάνω στον Σιμάκη αι τεχνική ποινή στον πάγκο του ΓΑΣ για διαμαρτυρίες.

Παρόλα αυτά οι παίχτες του ΓΑΣ πίεσαν και με βολές του Καναρά μείωσαν σε τρείς πόντους (63-66). Ο Μαντουλίδης όμως αντέδρασε και με καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά δεν επέτρεψε στους παίχτες του ΓΑΣ να κάνουν την ανατροπή και έτσι πήραν την νίκη με 75-82.

Δεκάλεπτα: 16-25, 33-43, 52-62, 75-82

Διαιτητές:  Ζαχαριάδης-Λάλλα

ΓΑΣ Κομοτηνή(Λεμονίδης): Σαββίδης 7 (1), Σκεμπής 3, Αθανασίου, Χατζηδημητρίου 16, Καναράς 10, Σιμάκης 25(1), Καλατζής 3 (1), Καραμπέκης, Χαλίλ 7, Πασαλίδης 4.

Μαντουλίδης (Ντολόπουλος): Ροπούτης 9 (1), Τάκης 6, Μπέλλος, Γκαντίδης 9, Γιαννακός 5 (1), Ρεφατλάρι 20 (4), Γάκης 4, Γεωργιάδης, Θώμος 6, Τσιριλάκης 10, Γκίζης 13 (1).