Με το αριστερό η πρεμιέρα της Εθνικής Παίδων στην Elite Round με βασικό Μελιόπουλο

Βαριά ήττα γνώρισε η Εθνική Παίδων U17 στον πρώτο της αγώνα του ομίλου της, για την ενδιάμεση φάση (Elite Round) του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2017, που διεξάγεται στην Πορτογαλία.

Η Εθνική Ομάδα Παίδων ηττήθηκε 4-0 από την Πορτογαλία στον εναρκτήριο αγώνα της στη φάση Elite του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017.  Οι οικοδεσπότες του τουρνουά πήραν γρήγορα το προβάδισμα στο σκορ με τον Νέτο (8′) και στην εκπνοή του ημιχρόνου κατάφεραν να το διευρύνουν με τον Καμάτσο (40′). Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει εντείνοντας την προσπάθειά της στο τελευταίο δεκάλεπτο, οπότε οι Πορτογάλοι αξιοποίησαν τους κενούς χώρους και διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα με γκολ των Εμπάλο (63′), Σιμόες (68′).

Ελλάδα: Νικοπολίδης, Αλεξανδρόπουλος (41′ Ντουμάνης), Αντζουλάς, Γαϊτανίδης, Γκαργκαλατζίδης, Εμμανουηλίδης (41′ Κατσούκης), Λυρατζής, Μαρτίνης, Μαυρουδής, Μιχαηλίδης, Μελιόπουλος (72′ Παπαδόπουλος).

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Ισπανία, την οποία θα αντιμετωπίσει την Κυριακή η “γαλανόλευκη”, νίκησε 3-1 την Πολωνία.