Ο Λεύκιππος Ξάνθης στο Final 4 του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ μετά από ματς θρίλερ με τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη!

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου μπάσκετ Θράκης & Ανατ. Μακεδονίας πήρε ο Λεύκιππος Ξάνθης που επικράτησε 56-53 στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» του Εθνικού Αλεξ/πολης σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έσπασε καρδιές!

Οι δύο ομάδες ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ και η νίκη του Λεύκιππου κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι Ξανθιώτες τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 14-13 και έφυγαν για τα αποδυτήρια στο α’ ημίχρονο επίσης μπροστά στο σκορ με 26-25. Στο τρίτο 10λεπτο ο Λεύκιππος κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά του και το έκλεισε με 46-41, ενώ το τέλος του αγώνα τον βρήκε νικητή με 56-53.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Κανδύλης): Σιταρίδης Κ. 7(1), Θεολογίδης 8(2), Φωτιάδης 6(1), Αντωνίου 5(1), Ανδρονούδης, Δαλακούρας, Παπαδούδης 21(2), Φυσέκης 6.

Λεύκιππος Ξάνθης: Κουμπάνης  17(2), Πλωμαρίτης, Ανθής  5(1), Μαυροματίδης, Ρούμογλου, Κάλφας  4(1), Ψάλτου 14(3), Κουτσογιάννης, Σακελλαρίδης 3, Οικονόμου  11(3), Λαγογιάννης 2.