Πλήρωσε την κακή τρίτη περίοδο η Ασπίδα που υπέστη εντός έδρας ήττα απο την Σταυρούπολη

Παρότι κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και εκεί που έχανε στην αρχή του αγώνα να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στο σκορ η Ασπίδα Ξάνθης ήταν κακή στο τρίτο δεκάλεπτο και παρά την προσπάθεια στο φινάλε δεν απέφυγε την εντός έδρας ήττα απο την Σταυρούπολη.

Η ομάδα της Ξάνθης είναι χαρακτηριστικό πως στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχε 5 πόντους έναντι των 17 της Σταυρούπολης και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11 πόντους(32-43), και παρά την προσπάθεια η ομάδα της Σταυρούπολης κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά της και να φτάσει σε μια σημαντική νίκη,  και να αφήσει την ομάδα της Ξάνθης στους 24 βαθμούς στην 9η θέση.

Δεκάλεπτα: 9-13, 27-26, 32-43, 41-53

Διαιτητές: Γιαννούλης Αναστ.-Λάλλα

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά 3(1), Καραλίδου Σ. 9(1), Καρακώστα 6, Παπαχρυσοβέργη 3, Καραλή 2, Λαζαρίδου, Σακουλάκη 7(1), Σουλιώτη 11, Καραλίδου Β., Χαλκίδου.

ΕΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μπαξεβάνος): Μυγδαλιά 13, Σαμαρά 5, Αντωνιάδου, Πολύχρου 3, Πλάτσα 1, Κελεκίδου, Κωστανάκη 21(3), Κανέλογλου 4, Τσάνταλη 2, Πεχλιβανίδου 4.