Διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της Α’ ΕΠΣ Θράκης η Ελπίδας Σαπών με γκολ στο 90′ κόντρα στον Σπάρτακο!

Στο φινάλε κρίθηκε ο νικητής στην πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση μεταξύ του Σπάρτακου και της Ελπίδας Σαπών στο γήπεδο των Αγίων Θεοδώρων για την 17η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας, με την ομάδα των Σαπών να συνεχίζει το νικηφόρο σερί της χάρις το τέρμα του Καραπάτσιου στο 90′.

Το φιλμ του αγώνα, σύμφωνα με το rodopisports:
Στο 3’ ασυνεννοησία στην άμυνα του Σπάρτακου, απομακρύνει τον κίνδυνο ο Τασίδης.
13ο λεπτό, μετά από φάουλ του Χακάν ο Μέριτς πιάνει δυνατή κεφαλιά που καταλήγει λίγο άουτ
14ο λεπτό, η μπάλα στην περιοχή του Σπάρτακου μετά από καλοχτυπημένο φάουλ του Νεαζή Αλή, η φάση τελειώνει με φάουλ των φιλοξενούμενων.
Στο 16’ το φάουλ του Κομνηνού θα περάσει από όλους και θα καταλήξει άουτ
25’ σέντρα του Βελημβασάκη, κεφαλιά του Βαϊόπουλου, άουτ
29’ κακό σουτ του Νεαζή έξω από την περιοχή μετά από πάσα του Πασχάλη
34’ σουτ του Παρασκευόπουλου, μαζεύει ο Ποιμενίδης δύσκολα, λόγω και του αέρα
Στο 36ο λεπτό έπειτα από φάουλ που εκτελεί ο Νεαζή, ο Πασχάλης θα επιχειρήσει ένα τακουνάκι και θα αναγκάσει τους αμυνόμενους να παραχωρήσουν κόρνερ.
39’ σέντρα του Ηλ. Ξενοδοχίδη, ο Ποιμενίδης θα βγει να μαζέψει πριν δημιουργηθεί περαιτέρω κίνδυνος
52’ ωραία προσπάθεια του Πάλι μέσα στην περιοχή, το σουτ που θα επιχειρήσει καταλήγει κόρνερ
54’ σέντρα από τους παίκτες της Ελπίδας, ο Νεαζή δεν την προλαβαίνει για λίγο
55’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ρούφος θα πιάσει την κεφαλιά και στην επαναφορά ο Βελημβασάκης θα σουτάρει άουτ.
Διαδοχικά σουτ στο 60’ και στο 63’ του Χακάν, στο πρώτο ο τερματοφύλακας μπλοκάρει δύσκολα ενώ το δεύτερο καταλήγει λίγο άουτ
Στο 62’ αδύναμο σουτ από τον Πασχάλη, άουτ
Στο 72ο λεπτό ο Γαλεάδης σε αντεπίθεση για τον Σπάρτακο, “σπάει” τη μπάλα στον Χακάν το σουτ του οποίου κοντράρει στα σώματα, με τον κίνδυνο να αποσωβείται στη συνέχεια.
79’ σέντρα του Πασχάλη, ο Καραπάτσιος δε καταφέρνει να σκοράρει καθώς το σουτ που επιχειρεί αλλάζει πορεία από τα σώματα των αμυνόμενων
Στο 82’ φάση διαρκείας, με την Ελπίδα να διαμαρτύρεται για πέναλτι σε διπλό χέρι παιχτών του Σπάρτακου.
85’ κάθετη μπαλιά για τον Γαλεάδη που δεν προλαβαίνει για λίγο τη μπάλα, με τον Ποιμενίδη να του παίρνει τη μπουκιά από το στόμα.
90’ Γκολ: ο Καραπάτσιος με κοντινό πλασέ διαμορφώνει το τελικό σκορ, 0-1
Έπειτα από τη λήξη του παιχνιδιού, ο διαιτητής δείχνει την κόκκινη στον Ποιμενίδη για διαπληκτισμό με φίλαθλο, φάση που εξηγούμε εκτενέστερα στη συνέχεια

Σπάρτακος Αγίων Θεοδώρων(Μπαχαρίδης):Τασίδης, Ξενοδοχίδης Γ.(82′ Φίλων), Πασαλίδης Γ.(62′ Πασαλίδης Στ.),Κόγιος, Μέριτς, Σεφέρης, Γαλεάδης, Χακάν, Παρασκευόπουλος, Ξενοδοχίδης Ηλ., Γκέκας(69′ Μουρτεζάι)

Ελπίδα Σαπών(Χαριτόπουλος):Ποιμενίδης, Σωμαράκης, Κουμπούνης, Ρούφος, Πασσάς, Κομνηνός(77′ Αληοσμάν), Νεαζή Αλή, Καραθανάσης, Πασχάλης, Βελημβασάκης(66′ Καραπάτσιος), Βαϊόπουλος(46′ Πάλι)