Η ΓΕ Αλεξανδρούπολης νικήτρια στο ντέρμπι της Θράκης, 3-1 την ΑΕ Κομοτηνής!

Τη νίκη με 3-1 σετ επί της Αθλητικής Ένωσης Κομοτηνής στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» πανηγύρισε η Γυμναστική Εταιρία Αλεξ/πολης στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του 2ου υποομίλου του Β’ ομίλου της Α2 βόλεϊ των ανδρών.

Η ομάδα της Κομοτηνής ήταν αυτή που πήρε προβάδισμα στα σετ καθώς προηγήθηκε με 25-17, αλλά η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αρχικά σε 1-1 με 25-21 και πέρασαν μπροστά με 25-11. Το τελικό 3-1 έγινε με 25-20, με τους Εβρίτες να παίρνουν την άτυπη ρεβάνς μετά την ήττα τους στη Ροδόπη στον α’ γύρο.

Με αυτό το τρίποντο η Γ.Ε.Α. έφτασε στους 3 βαθμούς την Α.Ε.Κ. και το κυριότερο, βρίσκεται πια 8 βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και οδεύει προς την εξασφάλιση της σωτηρίας.