Στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η Ορεστιάδα νικώντας 3-1 την Κύζικο!

Η Ορεστιάδα επικράτησε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες με 3-1 της Κυζίκου στο «Νίκος Σαμαράς» και προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου Ανδρών.

Οι Θρακιώτες επιστρέφουν σε Final 4 μετά από 15 χρονιά (το 2002 στην Θεσσαλονίκη όταν είχαν ηττηθεί στον ημιτελικό από τον Ηρακλή) και θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό τον νικητή του αγώνα ΑΟΠ Κηφισιάς – Παναθηναϊκός.

Η Κύζικος ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και με τα σερβίς του Ντε Σόουζα πήρε μια διαφορά (4-8) με την Ορεστιάδα να μειώνει σε 11-13, αλλά το σκορ να γίνεται 14-19 και το 0-1 να έρχεται εύκολα.

Στο 2ο σετ η Ορεστιάδα είχε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 16-14 που μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ διευρύνθηκε (17-14, 21-17) για να εχουμε την ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ το 11-8 της Ορεστιάδας έγινε 11-13 με τον Σαρικεΐσογλου στο σερβίς για να ισοφαρίσει ο ΑΟ 16-16 και όλα να κριθούν στο 22-22. Εκεί οι γηπεδούχοι πήραν τον πόντο (23-22) και δύο καλά σερβίς του Ραπτη (μπήκε ως αλλαγή) έφεραν το 25-22.

Ίδιο σκηνικό και στο 4ο σετ με την Κύζικο να έχει το προβάδισμα μέχρι το 21-22, αλλά η Ορεστιάδα προσπέρασε 23-22, έχασε το πρώτο ματς μπολ (24-23), όμως στο 25-24 το μπλοκ στον Κατσανεβάκη χάρισε στην ακριτική ομάδα τη νίκη και την πρόκριση.

Οι προπονητές των δύο ομάδων δήλωσαν μετά το ματς:

Μπάμπης Σταματόπουλος: «Δεν ξεκινήσαμε καλά, δεν είχαμε ρυθμό, δεν μπήκαμε καθόλου στον αγώνα. Τα παιδιά όμως στη συνέχεια έδειξαν χαρακτήρα και πήρα την πρόκριση. Είναι μια σημαντική νίκη, είναι πολύ καλό που η Ορεστιάδα επιστρέφει σε ένα final 4 και πιστεύω ότι θα μας βοηθήσει ψυχολογικά και στην μεγάλη προσπάθεια της παραμονής».

Νίκος Νεόφυτος: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι κι η αλήθεια είναι ότι τα συνεχόμενα ταξίδια των τελευταίων ημερών μας έχουν καταπονήσει. Θέλαμε να προκριθούμε στο Final 4, μας δόθηκε η ευκαιρία και πιστεύω από δικά μας λάθη κέρδισε η Ορεστιάδα. Τώρα πλέον αφοσιωνόμαστε στην παραμονή της ομάδας στη μεγάλη κατηγορία».

Τα σετ: 21-25, 25-20, 25-22, 26-24

Ορεστιάδα (Σταματόπουλος): Λέτσκοφ, Λουκούμι, Πεντίδης, Νας, Αντιφάκος, Μορέλος, Καρασαββίδης –λ / Διαμαντίδης, Ιωαννίδης, Ράπτης.

Κύζικος (Νεόφυτος): Σαρικεΐσογλου, Κρέτσης, Κατσανεβάκης, Μασιέλ, Ντε Σόουζα, Σονάρι, Αχιλλεόπουλος –λ / Πολυχρονιάδης-λ, Θεοδωρόπουλος, Δρογκάρης, Γκούλαγκ, Λυκούρεσης.