Δύο δεκάλεπτα και ο Στασινόπουλος ήταν αρκετά για το Δημοκρίτειο κόντρα στον Αρίων!(+video)

Την 11η νίκη του και 10η διαδοχική σημείωσε το Δημοκρίτειο που ξεπέρασε το εμπόδιο και του Αρίων Ξάνθης, κερδίζοντας τον στο κλειστό της Κομοτηνής με 52-37.

Οι ξανθιώτες ξεκίνησαν ελαφρώς καλύτερα απο τους αντιπάλους τους που ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο έκαναν επίδειξη της εκπληκτικής αμυντικής λειτουργίας τους περιορίζοντας αισθητά τον Αρίων που σημείωσε σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο μόλις 3 πόντους! Με αυτό τον τρόπο η ομάδα της Κομοτηνής ανέτρεψε για τα καλά την εις βάρος της κατάσταση και με επι μέρους σκορ 14-3 πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 25-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν όπως ολοκλήρωσαν το πρώτο και με επι μέρους σκορ 14-9 συνέχιζαν με όπλο την άμυνα και τον Στασινόπουλο να “φορτώνει” τα ξανθιώτικα καλάθια να χτίζουν μεγαλύτερη διαφορά, φτάνοντας με το φινάλε του δεκαλέπτου στο +14(41-27). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία όμως δεν κατάφερε να βρει τα απαιτούμενα καλάθια για να φανεί απειλητική προς την ομάδα του Δημοκρίτειου που συνεχίζει απτόητη το σερί της που την οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στα πλέι οφ.

Επόμενο παιχνίδι για το εξαιρετικό Δημοκρίτειο στην Ορεστιάδα κόντρα στην Φιλία, ενώ ο Αρίων θα υποδεχτεί στην Ξάνθη την Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης. Για ακόμη ένα παιχνίδι  ξεχωριστό ενδιαφέρον είχε το show που επιφύλαξαν στον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο τα κορίτσια της Ρυθμικής του ΤΕΦΑΑ που είναι οι μαζορέτες της ομάδας της Κομοτηνής

http://

Κορυφαίος για τους νικητές ο Στασινόπουλος που πέτυχε 21 πόντους, ενώ καλή παρουσία είχαν και όλοι οι παίκτες της ομάδας του Δημοκρίτειου σε άμυνα και επίθεση. Απο τους Ξανθιώτες ξεχώρισαν οι Αμπεριάδης, Πλατανίτης και Νταβουλτζόπουλος.

Δεκάλεπτα: 11-13, 25-16, 41-27, 52-37

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: Γιαννακόπουλος 6, Νταγιάντης 5(1), Ζολώτας 4, Ιωσηφίδης 8(1), Ριακιωτάκης 4, Στασινόπουλος 21, Οικονομάκης 4

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ(Παπαδόπουλος): Νταβουλτζόπουλος 7, Αμπεριάδης 9 (1), Καλιαμπάκας 6, Φώτης 2, Πλατανίτης 8,  Αρβανιτίδης 2, Νυμφόπουλος  2, Μπουτσακτσή, Αμοιράς, Πεχλιβάνης, Κυρλίδης, Ανδρέου