Παραλίγο την ολική ανατροπή οι Κύκλωπες, που ξύπνησαν αργά

Το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, ήταν τελικά αυτό που καθόρισε την εξέλιξη του ματς και ανάγκασε τους Κύκλωπες σε ήττα στην Κατερίνη. Η άμυνα έμπαζε από παντού στα πρώτα 30′  λεπτά, με την ομάδα του Αρχέλαου να καταφέρνει χωρίς δυσκολία να φτάσει σε γκολ. Η διαφορά άνοιξε απ’ το πρώτο δεκάλεπτο (09-05) ήδη, και έκλεισε στα 9 γκολ (22-13), όταν ολοκληρώθηκαν τα 30′ .

Μια άρδην διαφορετική ομάδα ήταν όμως οι Κύκλωπες στην επανάληψη. Η τακτική στην άμυνα γύρισε σε διάταξη  – 0, με την ομάδα της Αλεξανδρούπολης να είναι πολύ πιο συμπαγής αμυντικά, με τους δύο τερματοφύλακες Ξηρόπουλο και Καραβασίλη να ανεβάζουν εντυπωσιακά την εμφάνισή τους. Οι Κύκλωπες κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά, όμως η ψαλίδα των 5 γκολ διαφορά υπέρ του Αρχελάου παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο 5λεπτο. Εκεί οι Κύκλωπες  έκλεισαν όλους τους διαδρόμους προς την εστία, δεχόμενοι μόλις ένα γκολ απ’ τον Αρχέλαο, ενώ σημείωσαν τέσσερα.

Η εντύπωση που έδωσαν οι αθλητές του Ηλία Τάρε, ήταν πως αν υπήρχαν άλλα πέντε λεπτά διαθέσιμα, θα έφταναν στην ολική ανατροπή.

Στα θετικά επίσης και η εμφάνιση του Βουγιάνοβιτς, ενώ απ’  την άλλη ο Ηλίας Τάρες, θα πρέπει να βρει τα αίτια της πολύ κακής εμφάνισης στο πρώτο μέρος, ώστε να μην αναγκαστούν και σε άλλο ματς οι παίχτες του, να κυνηγάνε μια τέτοια διαφορά στο σκορ.

Πεντάλεπτα: 05-03, 09-05, 11-05, 14-08, 18-11, 22-13 (ημίχ.), 25-16, 28-22, 29-24, 31-25, 35-30, 36-34

Αρχέλαος Κατερίνης (Σκουφάς): Κοσμίδης Β., Κοσμίδης Ι., Τριανταφύλλου 5, Ξεφτέρης, Σαϊδες 2, Ξόνης 3, Ράπτης 2, Εγγλέζος 1, Ραντζέλοβιτς 7, Θυμιόπουλος 4, Χαραλαμπίδης Κ. 7, Ράντος 5, Τσάβες, Τερζής, Καϊμακάκης, Παπαδόπουλος

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (Τάρες): Επιτρόπου 2, Ξηρόπουλος, Πιστόλας , Θεοδώρου 8, Καρβουνίδης, Χαραλαμπίδης 5, Μπασδάνης, Ιβόσεβιτς, Τζίνεβης 5, Κωστόπουλος Ι., Κωστόπουλος Β., Καραβασίλης, Βουγιάνοβιτς  6