Ο Ολυμπιακός στον τελικό του League Cup νικώντας 3-1 τον Παναθηναϊκό των Εβριτών Δαρίδη και Δημητριάδη

Ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-1 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ στον Α΄ημιτελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης που θα γίνει το προσεχές Σάββατο (28/1, 19.00) και πάλι στο ίδιο γήπεδο με αντίπαλο το νικητή του αγώνα ΠΑΟΚ – Ηρακλής που θα γίνει την Τετάρτη (25/1, 19.00).

Η αναμέτρηση είχε έντονο θρακιώτικο χρώμα καθώς από πλευράς Παναθηναϊκού έπαιξαν οι Εβρίτες και πρώην παίκτες του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Άκης Δαρίδης & Θωμάς Δημητριάδης, αλλά και ο επίσης πρώην αθλητής του Εθνικού Πέπε Γκονζάλες. Από μεριάς Ολυμπιακού αγωνίστηκε ο Άθως Κόστα που είχε δοκιμαστεί φέτος στον ΑΟ Ορεστιάδας.

Το εντυπωσιακό είναι πως ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το 2ο σετ με 25-08 που είναι και ρεκόρ στις «αιώνιες» αναμετρήσεις από το 1998 οπότε και καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων.

Οι «ερυθρόλευκοι» προκρίθηκαν για 5η φορά σε τελικό και διεκδικούν τον πέμπτο τίτλο τους.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με όπλο το σερβίς κατάφερε να ξεφύγει για πρώτη φορά με +3 με το μπλοκ του Ρανγκέλ και τον άσσο του Μελγκαρέχο. Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα και ισοφάρισε 10-10 αλλά ο Παναθηναϊκός με «πέναλτι» του Ρανγκέλ και επίθεση του Γκονζάλες ξέφυγε και πάλι με +2 (13-11). Ο Γκονζάλες έκανε το 15-12, ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά και με τον Κοκκινάκη κατάφερε να ισοφαρίσει και πάλι με 18-18. Με το σερβίς του Τσίροβιτς ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 21-18 που ήταν και η διαφορά που του έδωσε το σετ με 25-21 για το 1-0 σετ.

Από το σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Ολυμπιακός μεταμορφώθηκε στην υποδοχή και οργάνωσε επιθετικά το παιχνίδι του με τον Αγκάμεζ και τον Τσούπκοβιτς. Αρχικά ξέφυγε 6-2 και αργότερα με 9-4 χάρις την επίθεση του Κοκκινάκη. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 16-15 με τον Ρανγκέλ αλλά είχε χάσει τη δυναμική του στο σερβίς και ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό. Στο 18-16 ο Ολυμπιακός με επίθεση του Τσίροβιτς, το λάθος του Μελγκαρέχο και τον πρώτο χρόνο τον Άθος Κόστα ξέφυγε 21-16. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 24-20, το σερβίς του Γκονζάλες μείωσε σε 24-23 αλλά ο Αργεντινός έχασε το σερβίς και ο Ολυμπιακός έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Το 3ο σετ πέρασε στην ιστορία ως η μεγαλύτερη σε έκταση διαφορά στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων με τους «πράσινους» να πετούν λευκή πετσέτα και τον Ολυμπιακό να ανοίγει τη διαφορά σε 10-6, 20-6 και τελικά 25-08.

Η τελευταία προσπάθεια του Παναθηναϊκού να μπει στον αγώνα έγινε στο 4ο σετ αλλά ο Ολυμπιακός είχε αποκτήσει ρυθμό αλλά και αυτοπεποίθηση. Μέχρι το 10-10 έγινε μεγάλη μάχη αλλά η επίθεση του Τσούπκοβιτς και ο άσσος του Κοκκινάκη έβαλαν τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού με 12-10. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε για τελευταία φορά στο 14-14 αλλά η επίθεση του Τσούπκοβιτς και το μπλοκ του Νταφ στο Μελγκαρέχο έκαναν το 16-14. Ο Κοκκινάκης με νέα δύσκολη επίθεση έκανε το 20-17 και ο Ολυμπιακός κράτησε την πολύτιμη διαφορά που τον έστειλε στον τελικό.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κουτσούλας