Διπλό επί του Αίαντα Κομοτηνής για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Ο Εθνικός ήταν ο νικητής στο ματς με τον Αίαντα στην Κομοτηνή, επικρατώντας 52-42 και πιάνοντας έτσι την ομάδα της Ροδόπης στην βαθμολογία με 19 βαθμούς.

Μετά από ένα μήνα διακοπής των αγωνιστικών υποχρεώσεων αμφότερες οι ομάδες εμφανίστηκαν “μουδιασμένες” και αρκετά άστοχες, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με σκόρ 12-6 και το ημίχρονο με τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της υπέρ του Αίαντα (23-22).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Εθνικού βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στο παρκέ πήραν κεφάλι στο σκόρ. Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, οι καλαθοσφαιριστές της ομάδας του Έβρου πέτυχαν κρίσιμα σουτ και κατάφεραν να χτίσουν διαφορά 6-8 πόντους την οποία και διατήρησαν ως το τέλος φτάνοντας στην νίκη και καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου.

MVP του αγώνα ο Γιάννης Φυσέκης του Εθνικού που σημείωσε 5 πόντους δίνοντας μεγάλες μάχες τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 23-22, 30-32, 42-52